Природният газ е ключова суровина и поевтиняването ѝ, договорено с основния доставчик, безспорно е положителен факт. Какви ще са измеренията му в различните стопански сектори - за това разговаряме с Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Не е ясно защо толкова дълго България не можа да договори намаляване на цената на природния газ от Русия. Други държави с подобни проблеми с "Газпром" са се справили доста по-бързо от нас. В крайна сметка важното е, че най-накрая имаме това решение, коментира експертът.
Стайков посочи, че формулата за ценообразуването на газа се променя и вече ще зависи повече от пазарите в Западна Европа. Това е важно за България, защото ние почти изцяло зависим от вноса на суровината, а и така ще се внесе допълнителен пазарен компонент. Природният газ е важен за нашата индустрия като цяло.
Очаква се прекият ефект от намаляването на цената на синьото гориво да се усети веднага, защото вече цената му ще се определя на месечна база, а не както досега - на всеки 3 месеца. Тъй като редуцирането на цената става със задна дата от 5 август 2019 г., вероятно намалението ще се усети през следващите месеци. Вероятно ще има нова формула за изчисляването му, прогнозира експертът от ИПИ.
Ефектът ще се усети най-силно от ТЕЦ-овете, газоразпределителните дружества и дори от крайните клиенти на "Булгаргаз". Вероятно ще има известен ефект и върху понижаването на цените, но природният газ се ползва най-вече от химическата промишленост, която основно работи за износ. Така ще се подобри конкурентоспособността на българската икономика.
Върху крайния потребител влияние оказват и цените на месото, зеленчуците и т.н. Все пак известен ефект ще има и върху транспорта, като така ще се усети намалението и от крайния потребител, прогнозира експертът от ИПИ.
Цялото интервю с Калоян Стайков е в прикачения файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..