Страницата, в която Центърът за хора с деменции към Комплекса за социални услуги „Св. Георги“ в Пловдив беше наречен „дом на ужаса“, е затворена. Но сега има остра нужда от болногледачи и общината среща трудност да запълни свободните бройки. Това обяви заместник кметът по социалните въпроси Анести Тимчев:
В момента има 4 свободни места, търсят се болногледачи. Това е една нелека професия с минимална работна заплата. Бюрото по труда прави неимоверно много усилия, но няма желаещи. Следващата седмица отново ще отида там, ще поканим хора.
Директорката е отстранена и до титуляр има временно изпълняващ длъжността. Уволнени са и болногледачи, а в Центъра са останали 7, напомня Тимчев. И докато се търсят техни колеги срещу заплата от около 400 лева, общината привлича в грижата помощта на доброволци.
Ще влеем една свежа струя с доброволците от БЧК - имаме договореност, сега се прави графика кога и кои ще дойдат, какво ще изпълняват. Ще говорим и с Националния Алианс за работа с доброволци. Няма да оставим Центъра - допълва зам. кметът.
А социалният асистент Калина Димитрова, за която е болезнено да се връща към случая, изнесен в медиите, обяснява:
Ние един месец мълчахме, защото бяхме принудени да мълчим - да видим кое как ще излезе. Реално погледнато, ние не можахме да се защитим. Аз лично съм човек, който с такова удоволствие работи тази работа. Всичко давам от себе си. И това, което излезе, мен лично ме потресе. Психически съм омерзена. В момента имам чувството, че съм с 20% достойнство.
А за липсата на болногледачи, казва: Просто умоляваме - тежка е работата, действително, но ако са повече хората, тя се разпределя. Тук има прекрасни условия за труд. Колективът на този етап е прекрасен.
Има само трима мъже сред 27-те обитатели на центъра. На 99 години Цветанка е най-възрастната. А Стоянка, която е доведена тук от МВР буквално от улицата, все още не иска да излиза извън Центъра.
Времето за повечето от настанените в него няма конкретни параметри. Защото паметта им го деформира. Те не си спомнят много неща от живота си. Но помнят песните, които са учили. И защото отбелязват празниците, с песен се готвят да посрещнат и най-близкия - 8 март.
Как изглежда един предиобед в Центъра два дни преди него - може да чуете в репортажа в звуковия файл с част от историите на обитателите му.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..