Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят 4-ма болногледачи в Дома за деменции в Пловдив

7
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Страницата, в която Центърът за хора с деменции към Комплекса за социални услуги „Св. Георги“ в Пловдив беше наречен „дом на ужаса“, е затворена. Но сега има остра нужда от болногледачи и общината среща трудност да запълни свободните бройки. Това обяви заместник кметът по социалните въпроси Анести Тимчев: 

В момента има 4 свободни места, търсят се болногледачи. Това е една нелека професия с минимална работна заплата. Бюрото по труда прави неимоверно много усилия, но няма желаещи. Следващата седмица отново ще отида там, ще поканим хора.

Директорката е отстранена и до титуляр има временно изпълняващ длъжността. Уволнени са и болногледачи, а в Центъра са останали 7, напомня Тимчев. И докато се търсят техни колеги срещу заплата от около 400 лева, общината привлича в грижата помощта на доброволци. 

Ще влеем една свежа струя с доброволците от БЧК - имаме договореност, сега се прави графика кога и кои ще дойдат, какво ще изпълняват. Ще говорим и с Националния Алианс за работа с доброволци. Няма да оставим Центъра - допълва зам. кметът. 

А социалният асистент Калина Димитрова, за която е болезнено да се връща към случая, изнесен в медиите, обяснява:

Ние един месец мълчахме, защото бяхме принудени да мълчим - да видим кое как ще излезе. Реално погледнато, ние не можахме да се защитим. Аз лично съм човек, който с такова удоволствие работи тази работа. Всичко давам от себе си. И това, което излезе, мен лично ме потресе. Психически съм омерзена. В момента имам чувството, че съм с 20% достойнство. 

А за липсата на болногледачи, казва: Просто умоляваме - тежка е работата, действително, но ако са повече хората, тя се разпределя. Тук има прекрасни условия за труд. Колективът на този етап е прекрасен.

Има само трима мъже сред 27-те обитатели на центъра. На 99 години Цветанка е най-възрастната. А Стоянка, която е доведена тук от МВР буквално от улицата, все още не иска да излиза извън Центъра. 

Времето за повечето от  настанените в него няма конкретни параметри. Защото паметта им го деформира. Те не си спомнят много неща от живота си. Но помнят песните, които са учили. И защото отбелязват празниците, с песен се готвят да посрещнат и най-близкия - 8 март. 

Как изглежда един предиобед в Центъра два дни преди него - може да чуете в репортажа в звуковия файл с част от историите на обитателите му.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34