Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейните лекари са свикнали да бъдат две крачки напред

Безспорната теза, че здравето е най-ценното, което имаме, постигна за отрицателно време желязна аргументация дори извън данните на статистиката. Как се справят семейните лекари и пациентите с препоръките на Здравното министерство да избягват масовите мероприятия и затворените пространства с много хора и при болестни симптоми да звънят по телефона на домашните си лекари - д-р Златка Лазарова - семеен лекар  в ДКЦ ІІ.

В поликлиниката в момента е спокойно и това се дължи на добрата информираност и от нас, и от медиите. Мисля, че пациентите отговорно приемат нещата и така се отнасят към настоящата епидемия.

Наистина има много голям брой пациенти с оплаквания на горните дихателни пътища, които искат препоръки. Ние даваме консултации по телефона и когато сметнем, че се налага пациентът да бъде прегледан на всяка цена, го викаме в кабинета.

Д-р Лазарова подчерта, че лекарите разпитват всеки, който има оплаквания от респираторния тракт дали е пътувал в чужбина, независимо дали симптомите, които се установяват,  накланят повече към вирусните инфекции в момента и грип тип В или към симптоматика, подсказваща евентуално коронавирусна инфекция.

По думите й, в ДКЦ ІІ  вече  е имало два случая със съмнение за коронавирус на колежки. 

След сигнал до РЗИ пациентите бяха отведени до Инфекциозна клиника с абсолютно адекватен и подходящ транспорт, с адекватна дезинфекция на кабинетите и коридорите. За щастие, пробите и на двамата пациента са отрицателни.

При нас тази комуникация донякъде е отработена и аз препоръчвам на пациентите, винаги, когато са пътували в чужбина и имат оплаквания или са имали контакт с хора, били извън страната, да се обаждат, а не веднага да притичват към поликлиниката.

Д-р Лазарова  е категорична, че семейните лекари се справят сами с материалите за дезинфекция, тъй като нямат избор и трябва да мислят една-две крачки напред.

Ежедневно се прави дезинфекция на кабинетите преди и след работа, в съответствие с указанията на РЗИ. Остава и пациентите да съдействат.

Хронично болните сега получават адекватно медикаментите си, досега не сме имали неразрешими казуси. Вероятно ще възникнат такива обаче и ще се наложи да ги решаваме и уточняваме  в движение.

Общопрактикуващите лекари вече сме свикнали като първа инстанция да отработваме всичко на нашите плещи  в движение и това за нас няма да бъде проблем.

Чуйте звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39