Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите са индивидуалисти, но имат силно чувство за оцеляване

Смях срещу паника, дали тази формула е  удачна срещу коронавируса?

Коментарът е на философа проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика.

Ние сме в поредица от проблеми, като върхът е тази зараза, която е глобална заплаха. Застрашава директно живота на хората. Човек да бъде тревожен е момент на оцеляване, и има предпазващ ефект. Ние виждаме, че светът е различен, като реакция. Високата степен на цивилизованост означава, че тревогта е по-голяма. За пример взимаме три точки - Германия, Италия и България. Къде са различията и сходствата. Нашият тип реакция е сварзана с бита. Уплашени сме, ако е засегнат дома и семейството ни. Сравнително дисциплинирани сме. Има проблем с предпазните средства на пазара, като маски и дезинфектанти. В Италия имаше експлозия. Трудни са тези сравнения, защото италианците не са приели сериозно предупрежденията. Те не спазват забраните. Затвориха буквално държавата и се изолират от световната мрежа. В Германия има дисциплина и слушат институциите и специалистите. Те са по-предпазливи.

Проф. Попов посочи, че в кризисни ситуации е важно да има единство на хората, като общност. Пред големи заплахи българите са солидарни, и са доказали силно чувство за оцеляване. Това може да се види в историята ни, притежаваме този специфичен модел, въпреки индивидуализма. Става дума за опасностни, които засягат личния ни живот. Трудно бихме станали участници в глобална солидарност, като миграцията, тероризма и природните бедствия. Ако влезем в такава глобарна общност, сигурно ще сме последните.

Прогнози не могат да се правят. Две неща са важни: да се ограничи разпространението на коронавируса, да сме дисциплинирани. Остава въпросът с откриване на ваксина и инвестиции за постигане на целта. Тази пандемия е заплаха  за човечеството, заяви още проф. Здравко Попов.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03