Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аршак Нерсисян с виртуална изложба в кризата

Изложба на Аршак Нерсисян  ще се открие в галерия „Сигна“. 

Поради ситуацията с коронавируса, авторът няма да присътва, но експозицията ще се показва виртуално. 

Определят Аршак Нерсисян като художник с непрекъснато променяща се стилистика, характерна с насеченост на мазките, с динамично редуване на светлината и сянката и с цветови съчетания в топъл южняшки колорит.

Роден е през 1952 г. в Армения. Възпитаник е на художествените академии в Ереван и Санкт Петербург. Специализира в Литва и Латвия. Известно време работи като художествен редактор в сп." Жените на Армения".  Идва в България през 1994 г. и  трайно остава тук от 1996 г.

Има редица самостоятелни изложби в страната ни. Взема участие в общите национални изложби, в много биеналета и пленери.
Добре познат е на публиката в Австрия, Черна гора, Унгария, Чехия, Германия и др.

Отзивите за изложбите му са възможно най-ласкавите. "Силната живопис на Аршак ме връща към едни от най-енергичните експериментатори на френската и руската живопис“, пише за него проф. Аксиния Джурова -  Корените на неговото изкуство и естетика насочват към художниците от началото на ХХ-ти век, обединени в т.н. движение „Бубной Валет“, известни със своята чувствителност към колорита и композицията. Това е художник, когото не можеш да сбъркаш с други.

"...С картините му човек забравя несгодите на деня, защото в тях той не отстъпва от класическото призвание на изкуството да възвисява и по този начин да одухотворява живота.“

Поради новата ситуация в страната, няма да се прави традиционно откриване, а всеки може да посети изложбата от 11,30 до 19 ч.  до 07-ми април включително.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Литературно четене в памет на проф. Светлозар Игов

Възпоменателно литературно четене събира днес поети и белетристи в 6-та аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" . То се провежда година след кончината на проф. Светлозар Игов – литературовед, писател, критик, преводач. Литературният академичен час ще открие проф. Жоржета Чолакова, а сред участниците са Антон Баев, Екатерина..

публикувано на 30.09.24 в 06:47

Пловдив в българската литература - духовен маршрут тази неделя

В две поредни недели „Духовни маршрути в Пловдив 2024“ ще представят „Град Пловдив в българската литература“.  Водач в двата последни маршрута в есенното издание е доц. д-р Младен Влашки. Инициативата, която включва четири издания през септември и октомври е на издателство „Летера“.  Проектът е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния..

публикувано на 29.09.24 в 07:28

Финал на фестивала "Тракийски мистерии"

Античен театър Пловдив посреща Фестивал "Тракийски Мистерии", като това е кулминацията и финал на тазгодишното издание. Организаторите са подготвили богата еднодневна програма с многообразие от фестивални форми. Ще се изгради своеобразен Фестивален Полис, пресъздаващ в  пълнокръвния живот в Древна Тракия.  В късния следобед фестивално шествие,..

публикувано на 29.09.24 в 07:18

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17

"Галактическа фантазия" на Георги Черкин в Античния театър

Концертът – спектакъл „Галактическа Фантазия“ на пианиста Георги Черкин ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив от 20 часа тази вечер. Това е първият авторски концерт за пиано и оркестър на Георги Черкин, който ще бъде изпълнен с младите музиканти от „Тайният Оркестър“.  ''Галактически концерт'' е симфонична поема с космически..

публикувано на 28.09.24 в 08:07