Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътят" на Емил Миразчиев - юбилейно и виртуално

Точно днес на 17 март  един от най-разпознаваемите български визуални артисти Емил Миразчиев в деня, когато навършва 60 години, отбелязва юбилея си с изложбата "ПЪТЯТ /ПРОДЪЛЖВАМЕ ЗАЕДНО/"  в изложебаната зала "2019" на ул. "Гладстон".

Вирусната ситуация отменя официалното откриване, но изложбата е експонирана в галерията. 

 Аз на своите 60 години се чувставам много добре. Някога мислех, че хората на  тая възраст са пътници, но сега се чувствам свежо и бодро. Една зряла възраст за творец. Ще открием  изложбата по-късно. Сега още не е довършена, галереията беше затворена заради коронавируса.  

На откриването, когато и да е то, Миразчиев  ще проведе пет тура, в които ще запознае публиката с художествените процеси в съвременното изкуство чрез собственото си творчество, още от най-ранния период. Защото каквото  и да се покаже виртуално, човек трябва да влезе и да извърви този път. 

Миразчиев представя  различни техники и технологии,  стартирайки от експерименти в класическите графични техники (литография, офорт), минавайки през ръчно лята хартия, колажир и фуртажи, фотография, видео, обекти, инсталации в контекста на  новите авторски техники и технологии, но казва: Важни са не техниките, а идеята. 

Той представя  акции от времето на култувата група "Ръб", както и други  в различни пространства с участието на публика, творци, политици, медийни активист.  Темите са  граждански, със социална, културна и политическа проблематика, като банковата система, правото на творческо изразяване, демократичното развитие, правата на гражданите, екологията и политическите вмешателства.

Провокацията е неотменна част от него. Например, в изложбата е включил една лека кола, от времето, когато банките са правели договорите с онези ситни шрифчета за моменти с финансовите отошения. "И понеже не може да обслужвам този кредит, те я запорираха, е какво толкова , една кола".

Цялото интервю с Емил Миразчиев е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето..

обновено на 05.02.25 в 16:45

"Шекспир x 5" в театър "Хенд"

Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра.  "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл  на театър "Хенд",  плод на обединената муза  на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..

публикувано на 05.02.25 в 16:05

„Черната книга“ на Свами Тиртха с представяне в Пловдив

Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..

обновено на 05.02.25 в 15:17

"Преплетеният човек" е новият проект на Драмата в Пловдив

С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..

публикувано на 05.02.25 в 12:04

Изложба разказва историята на Родопската теснолинейка

Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..

публикувано на 05.02.25 в 11:06