Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има начини да "излъжем" съзнанието в период на изолация

В условията на епидемия е много важно да приемем мерките нормално

Как психологически да се справим със социалната дистанция и къде можем да намерим безплатна психологическа помощ? Психологът Елена Атанасова ще даде отговор на тези въпроси. Тя работи в Комплексния онкологичен център- Пловдив и е доброволец в БЧК.

Елена Атанасова каза, че сме хора, народ от южняци и това да общуваме е заложено в генома ни. За българина е доста сложно да възприеме, че трябва да остане в дома си, точно това оставане дава усещане, че той губи контрол над ситуацията.

Психологът обясни: Също така е хубаво да си спомним, какъв опит имаме, например след боледуване сме оставали в къщи за определен период от време. Тези мерки не бива да ни стряскат сега, те са с оглед на това да може по-плавно да премине тази епидемия и да издържи здравната система. 

Това е истинско предизвикателство пред всички нас, да останем вкъщи, добави Атанасова. Тя поясни, че трябва да вкараме нещата в тяхната нормалност и естественост. Важно е да "излъжем" съзнанието, да можем да си изградим ежедневие за работа например. Тя посочи, че например работи от своя дом. Важно е да направим график на ежедневието, също е хубаво, например да се облечем и да овладеем ритъм на ежедневието си. Така по-лесно ще преодолеем тази изолация. Важно е да се фокусираме в дейностите в своето домашно ежедневие, ние се намираме днес във фазата на отрицанието. Чудим се, но все по-адекватно започва да се реагира. 

Самата изолация няма как  да не се отрази, но трябва да общуваме, защото изолацията засилва тревожността, каза Елена Атанасова и посъветва да се обаждаме, например на линиите за консултации на БЧК. Там психолозите отговарят на телефон: 0700 147 44, абсолютно безплатни консултации на линията на Червения кръст.

Едно от нещата, които изключително много помага в такава ситуация е график на дейностите в деня ни, затова най-добрият вариант е  това да се направи с лист и химикал, допълни още Елена Атанасова. Всяка дейност трябва да се отбележи в графика, и ние по този начин контролираме какво вършим и как се справяме. Това е нова ситуация и е хубаво да запазим толерантност с партньора ни например, посъветва тя. 

По думите й социалните измерения на тази криза сочат, че ние имаме опит в трудни периоди от нашата история. Може би трябва да се научим да бъдем по-адаптивни и по-гъвкави в тези условия, смята тя. 

Атанасова каза още: Най-лошият съветник е емоционалното отреагиране на кризата. Нека си дадем едно пространство, време в което да се огледаме и да видим каква е обстановката и какво се случва, как да се справим днес. 

Нормално е хората да се притеснени в такава ситуация, но това което може да се направи е да се преструктурират например нашите кредити и заеми. Никой няма интерес българинът да е беден, дори банките нямат този интерес. Въпросът е да запазим относително спокойствие и да погледнеш ситуацията, например отстрани на шахматна дъска.

Елена Атанасова обяви, че в момента, в който е обявила поканата за линията на БЧК за доброволно участие - над 10 психолози са се включили в  новата инициатива и са в графика за телефонните консултации.

Цялото интервю с Елена Атанасова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28