Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 85% заплащане за болниците сега е рекет

| обновено на 07.04.20 в 10:37
Д-р Иван Маджаров
Снимка: личен архив

В условията на  извънредното положение продължаваме да информираме за: нови инициативи, промени в ход и празник насред пандемия.

С д-р Иван Маджаров, председател на БЛС ще коментираме в деня на работещите в здравеопазването: как болниците ще се справят с 85% от очакваните средства. Тази мярка идва след свитата дейност на лечебниците заради епидемията. Тестове, ограниченията и COVID-19.

Времената са трудни и са изпитание за всички нас, които устояваме призванието си, подчерта д-р Маджаров. 
Свидетели сме на нагнетена обстановка, в която всеки ден получаваме информация за заболелите по света. Връзката с  пациентите  се поддържа дистанционно.
Това обаче не може да продължи вечно, защото по света има хиляди болести, от които страдаме. Няма как коронавирусът да спре необходимостта от лечение на други болести.  Ще настъпи и моментът, в който щабът ще трябва да вземе решение за постепенно отслабване на мерките за плановите операции и лечението на други заболявания, разбира се, при много строг  хигиенен режим.
Д-р Маждаров уточни, че  за болниците, които затварят, има различни причини, а те не са пряко следствие от заплахата от заразата с коронавирус. 
Сега не е моментът да си тръгваме от мястото, което ни е отредило обществото. Никой няма право да изпраща медици без предпазни средства в среда с  COVID-19, но точно сега към медиците обществото проявява отдавна забравени уважение и респект. 
85% финансиране на всички лечебни заведения, независимо от това, какво са свършили през месеца, е антикризисна мярка. Никога няма да се съглася обаче в мирно време да плащаме само за това някой да стои в кабинета си и да чака някой да влезе, докато пред другия кабинет има чакащи на опашка. Но в тази обстановка беше добре да договорим компенсации и аз считам, че 85% ще дадат някакво спокойствие на бранша.
Разбира се, чуват се и гласове, че сега е моментът да ни платят 120%. Когато обаче цялото общество заявява уважението си към нас, не е редно да се държим като рекетьори. Заедно с дисциплина, считам, че до 2-3 месеца ще излезем от тази ситуация. 
По думите на д-р Маджаров, в България има вече достатъчно бързи тестове, за да може всеки, който желае, да се изследва. 
Друг е въпросът обаче след 20-30 дни, когато трябва да се направи тестване за имунния статус на населението,  да има държавна политика. Това предстои. 
Най-важното сега е да успеем да запазим дистанция, особено във времето на предстоящите великденски празници. Епидемичното огнище във Франция, когато се заразиха 2500 човека и имаше епидемичен бум в цялата страна, беше една църква. 
Да празнуваме великденските празници семейно и в тесен кръг. Винаги ще има време след това да посетим църквата и да се съберем с приятели. Неразумно е да развалим ефекта от усилията досега и те да отидат на вятъра, заради 1-2 дни, когато много хора ще се съберат на едно място.
Интервюто чуйте от звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59