Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кандидат-студенти решават дистанционен тест за ТУ

Техническият университет в Пловдив е готов за провеждането и на втория по ред дистанционен предварителен кандидат – студентски тест, който е по математика. Той ще се проведе на 11 април. Директорът на филиала д-р Въльо Николов оцени като много добър интереса към новата форма на предварителни изпити. Общо над 500 кандидат – студенти, от които 102-ма в Пловдив, са се явили на първия дистанционен тест по математика, като двама са получили пълни шестици, а един е бил скъсан.

Учени от Техническия университет-София разработиха собствена дигитална платформа, която да осигури възможност за провеждането на кандидат-студентските изпити от дома на кандидатите. 

Заместник-директорът на филиала доц. д-р Никола Шакев, разказа, че преди да стартира изпитът квесторите проверяват дали човекът на екрана е кандидат-студентът, подал заявление за участие. После помолвахме с камерата да ни покажат обстановката, в която работят, а и за да се убедим, че няма други хора в стаята на изпитвания. През четирите часа на изпита имахме задължение  да искаме от изпитваните периодично да ни показват отново работното си място, за да няма външна помощ, добави той. Удобното за кандидат-студентите бе, че веднага след приключване на изпита те автоматично получиха резултатите си и знаеха какво са постигнали, разказа доц. Шакев.

След 11-ти април следващата дата за предварителен изпит в Техническия университет е 25-ти април.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Двоен ръст на случаите на домашно насилие отчете АП

6700 прокурорски акта са внесени през миналата година в съда от  прокурорите от Апелативен район Пловдив, а осъдените и санкционирани лица са над 6900. Това стана ясно по време на годишното отчетно събрание на Апелативната прокуратура, на което присъства и изпълняващият функцията главен прокурор Борислав Сарафов.  Апелативният прокурор Тодор..

публикувано на 07.04.25 в 16:35

ПИМК и Нивел строй ще изградят сградата на ОУ "Княз Александър I"

Консорциумът межди фирмите „ПИМК“ и „Нивел строй“ ще построи сградата на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив. Офертата на дружеството е класирана на първо място със 100 точки, като предложената  цена е 24 042 500 лева без ДДС. На второ място – с 1,2 точки по- малко е фирмата Запрянови-03, които са предложили с 90 хиляди лева по- висока цена. В..

публикувано на 07.04.25 в 13:58

Прокуратурата разследва лекарска грешка за починалото при стоматолог дете

Пловдивската окръжна прокуратура наблюдава досъдебното производство за смъртта на 6-годишното момче, починало, след като му е била направена стоматологична манипулация.  Досъдебното производство е образувано за причинена смърт на детето заради лекарска грешка. То е от село Белащица.  До момента е установено, че Ангел е починал миналия петък,..

публикувано на 07.04.25 в 13:26

Строг режим за достъп на колите в Стария град подготвя общината

Община Пловдив подготвя промени в Наредбата за организацията на движението и паркирането, насочени към ограничаване на достъпа на коли в Стария град. Първата стпъка е ограничаването на паркирането по улица “Съборна“.  Промените ще засегнат както живеещите, така и гостите и работещи в Стария Пловдив. Досегашната практика на издаване..

публикувано на 07.04.25 в 13:26

Удължиха разследването на "Театралната афера" в Пазарджик

Районната прокуратура в Пазарджик удължи срока на досъдебното разследване за злоупотреби в драматичния театър "Константин Величков“. Причината е забавянето e финансов доклад и прилежащата към него експертиза, която трябва да установи дали са извършени нарушения на финансовото законодателство от страна на служители на театъра.  Към момента няма..

публикувано на 07.04.25 в 12:24