На 2 април 2020 г. на 65 години си отиде публицистът, изследовател и общественик Гавраил Панчев. Автор, за когото знанието беше смисъл и живеене за другите. Той остави след себе си 9 книги и множество публикации в списания и вестници от 1992 г. насам.
Завършил „Българска филология“ в Пловдивски Университет „П. Хилендарски“ през 1982 г., през годините животът му е свързан с град Пловдив като през периода 1991- 1995 г. е заместник-кмет на община Родопи (ресори: образование, култура, здравеопазване, спорт), за периода 1997- 1999 г. е началник на отдел „Образование и култура“ към район ‚Южен‘, по-късно е експерт по бълг. език и литература към ИО на МОН/ Пловдив, както и за известно време ръководи фондацията „Европейски месец на културата“.
В най-мащабния си труд - тритомната биография на Алеко Константинов, върху която работи повече от 15 години, той изследва живота на писателя от съвсем нови за Алекознанието аспекти. Извън утвърденото разбиране за Алеко единствено като писател, Биографията от Гавраил Панчев осмисля живота му като адвокат, политик и общественик - алтернатива на Бай Ганю с принципните свои стремежи да бъде полезен на обществото. Третият том от Биографията е изцяло посветен на убийството на А. Константинов. Подобен подход към зловещия акт не е осъществяван в Алекознанието. Описани и коментирани са различни интерпретации: политическото убийство - единствената досега версия за покушението срещу Алеко, разбойническото убийство, синкретичното убийство. Специално и обстойно е описана, изследвана и коментирана е и правната страна на убийството.
Книгата възстановява дебата по теми, така важни не само за настоящето на България, тъй като решаването на въпроса коя идеология следваме, дали тази на Бай Ганю, или на Алеко Константинов, е определяща за бъдещето ни. Според оценката на проф. Светлозар Игов, Биографията на Алеко Константинов от Гавраил Панчев е не само най-пълното и най-обстойно изследване на темата, но и най-задълбочената биография на български автор въобще.
Последната издадена книга на Гавраил Панчев - сборникът статии „Отвъд реалността и утопията“ коментира политически, културологични, лингвистични, социологически и идеологически аспекти на съвременна България, влизайки в остра полемика с често доминиращи в своето институционализирано влияние гледни точки. Книгата изследва идеологии като комунизма, консерватизма, либерализма, национализма в контекста и специфичните техни културни проявления на българския социален живот.
Гавраил Панчев публикува през периода 1992-2020 г. над 50 статии в различни национални вестници и списания. Текстовете му, както и богатата му обществена дейност (ръководител на литературни клубове и фондация, заместник-кмет на община, участник в неправителствени организации и граждански инициативи и др.) носят неговите принципни и безкомпромисни позиции на един живот, изживян като ценностен бунт – против псевдонауката и конформизма, за личностната позиция и Другите.
Екипът на Радио Пловдив изказва съболезнования на семейството му!
Последното участие на Гавраил Панчев в предаване на Радио Пловдив, можете чуете тук: https://bnr.bg/plovdiv/post/100647863/v-sreshti-te-pisatelat-gavrail-panchev-za-aleko-i-bai-ganyo
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ"Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..