Здравният министър Кирил Ананиев одобри със своя заповед референтни лаборатории в Пловдив, в които ще се правят изследвания за Covid-19, съобщи областният управител и председател на Областният кризисен щаб Дани Каназирева.
Те ще обработват PCR тестове.
От утре като референтна започва да работи лабораторията в УМБАЛ “Пълмед“.
В началото на другата седмица ще заработи и лабораторията в УМБАЛ “Свети Георги“, която също е включена в заповедта на министъра.
Преди Великден и след като подпише необходимите документи, се очаква здравното министерство да реферира и лабораторията на УМБАЛ “Каспела“. „За разкриването на лабораториите досега бяхме в непрекъсната комуникация с министър Кирил Ананиев.
И днес в 18.30 ч. ме уведоми, че заповедта е подписана“, уточни областният управител. По думите й в лабораторията на Университетската болница“ Свети Георги“ ще се обработват по 30 проби на ден, като има възможност броят им да се увеличи.
В болница „Пълмед“ за наличието на коронавирус ще се тестват 60- 70 проби. НЗОК ще плаща по 60 лева на тестван пациент, като има определени критерии за това от Здравното министерство и спуснати към РЗИ. „За мен това е най-добрата развръзка за Пловдив и областта.
Получихме пълно съдействие от министър Ананиев и огромна подкрепа от народния представител Менда Стоянова. Сигурна съм, че с работата на лабораториите, ще може много по-бързо да стават ясни резултатите от взетите проби. Това е особено важно и за медицинския персонал“,коментира областният управител.
Благотворителната кръводарителска кампания "Усмихни сърце" се организира за шести път в Отделението по трансфузионна хематология на Многопрофилната болница за активно лечение - Пазарджик, съобщават от лечебното заведение. Инициативата е в памет на Георги Арнаудов и Ангел Здравков- млади мъже от Пазарджик, чийто живот е прекъснат твърде рано. В..
В Пазарджик днес бе извършено предаването на изборните документи преди утрешния вот за общински съветници. Не са получени сигнали за проблеми при транспортирането на изборните материали до секционните избирателни комисии по селата и в областния град. Няма и сигнали за нарушения в деня за размисъл. Предаването и тестването на машините в общината..
В Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив ще бъде обявен носителят на голямата награда от 15-ия Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“. Обявяването на победителите и награждаването се извършва традиционно в навечерието на деня на рождението на Добромир Тонев – 15 октомври. Според новия статут, конкурсът е за издадена поетична..
В рамките на Международния фото салон Пловдив 2025 ще бъде открита втората фотоизложба „Избрано“. Петчленно жури от четири държави -Белгия, България, Италия и Китай, имаше нелеката задача да оцени най-добрите фотографии и техните автори, които се състезаваха за Купата на салона и за над 150 награди. Разгледани бяха общо 4952 фотографии,..
Три апартамента са засегнати от пожара, лумнал днес в жилище на последния етаж на блока на ул."Зефир" 6, до парк "Каменица". Пет пожарни потушиха пожар в апартамент в Пловдив Има възможност за временно настаняване на потърпевшите семейства и помощ при разчистването, каза на място зам.-кметът Иван Стоянов. Там е районият кмет на "Източен"..