Това обяви изпълнителният директор на лечебното заведение професор Карен Джамбазов, който заедно с областния управител Дани Каназирева и кмета Здравки Димитров посетиха новата сграда. Първоначално в нея ще се извършват 30 теста, но има възможност нейния капацитет да се увеличи до 100 проби на ден.
Лабораторията е разположена в изцяло нови помещения и отговаря на всички изисквания за извършване на високоспециализирани изследвания. Днес ще бъдат монтирани апаратите, обяви професор Джамбазов. Предстои да се обучат и лекарите, които ще работят там.
Най-важното е че успяхме да изпълним обещанието пред жителите на Пловдив и областта и за 10,12 дни да изградим буквално от нулата тази лаборатория, отговаряща на клас В сигурност. Така сме спокойни, първо за хората, които ще работят тук, и второ - за резултатите, които ще бъдат изследвани. Изключително много разчитаме на екипа на проф. Мурджева, който ще работи тук. Благодаря на дарителите - на Георги Гергов, както и на областния управител Дани Каназирева и на кмета Здравко Димитров, които са хората, осъществили възможността за построяването на тази лаборатория“, заяви изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Карен Джамбазов.
Потоците на движение са определени така, че да няма никаква опасност за персонала и пациентите.
„Въведени са изключителни мерки за сигурност, за да не се допуска разпространението на биологичен материал извън лабораторията. Работата е организирана така, че персоналът, работещ със защитни облекла, влиза от един вход и излиза от друг, а облеклата се унищожават. Тук пациенти няма да влизат, документацията ще се обработва предимно по електронен път“, подчерта проф. Джамбазов.
Ръководителят на лаборатория доцент Мария Атанасова обяви, че е направен подбор от специалисти, които имат познания в този вид диагностика. Там ще работят вирусолог, биолози и лекари специализанти.
„Лабораторията, в която ще се правят високоспециализирани изследвания, е оборудвана с всичко необходимо и разполага с няколко помещения, за да няма смесване на потоците пациенти. Капацитетът на пробите в началото ще за 9 часа около 30, но ще се увеличи капацитетът на работа до 60 и повече проби на ден, тъй като тя разполага с два екстрактора.
„В лабораторията ще работят два екипа от по 6 човека, разпределени в две смени. Това ще са вирусолог, двама биолози с опит с PCR диагностика на туберкулозно и онкоболни, специализанти от Катедрата по микробиология и доброволци. Предвижда се още едни екип да покрива и съботно-неделните дежурства“, допълни още доцент Атанасова.
В лабораторията ще се спазват изключителни мерки за сигурност на персонала. Цялата документация ще е електронна. Пациенти няма да се допускат, а ще бъдат доставяни само пробите им.
„За мен референтната лаборатория тук е една изключителна придобивка за Пловдив и за целия регион - и сега, и за в бъдеще. Закупените 3000 теста, които са в наличност, ще дадат възможност още от тази седмица лабораторията да заработи и да се изследват пациенти. Резултатите ще се получават по-бързо и това ще бъде в полза за всички, коментира областният управител.
„Както тук, така и навсякъде в Пловдив и областта, отделенията, определени за лечение на COVID-19, се намират в отделни корпуси. Така спазваме разпоредбите на Националния щаб да не се сместват потоците пациенти. Благодаря на целия екип на УМБАЛ „Свети Георги“ и на Медицинския университет, на медиците и на доброволците, които ще работят в лабораторията“, заключи областният управител.
От своя страна кметът на Пловдив заяви, че действително Пловдив и областта са имали нужда от референти лаборатории.
„ Това, което виждаме не може да не ни радва, лабораторията ще остане да работи и след като преодолеем епидемията, допълни Димитров
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..