От коментарите на медиите и разговорите между институциите оставаме с впечатление, че живеем в една много християнска държава, което много щеше да ни зарадва, посочи проф. Шнитер
Според нея на тревожния фон и заплахата от коварния вирус, българите се интересуват предимно, как да не се ограничи достъпът до храмовете. Картинката изглежда измамна, защото и без ограничения в предишните години, храмовете не бяха толкова пълни, с изключение на големите празници. Уточнението е, че посещението, не винаги има ясна връзка със случващото се в църквата. Факт е, че се сещаме да стигнем до църквата едва на края на поста, а не през време на всичките седем седмици, показва повърхностното ниво на общуване с Бога.
Надявам се хората да проявят здрав разум, въпреки отворените храмове. Сигурна съм, че истински вярващите хора ще си спомнят, какво е казал Христос на учениците си: „Когато двама се съберат в мое име, аз ще бъда третият с тях.“ Достатъчно е да сме двама, да помълчим, да помислим, да се помолим, да направим жива нашата домашна църква. Първите християни не са имали изобщо църкви, практикували са своята вяра с риск за живота си, без да излизат от мрака на катакомбите. Истинската вяра, няма нужда от блестящи храмове и масови събирания. Малцина биха се почувствали ограбени, ако се отнеме възможността да отидат в храма. Въпросът е, дали е грях да останем вкъщи, или е грях, ако не останем вкъщи? Отиваме в храма за да спасим собствената си душа, или оставаме вкъщи за да спасим много повече души. Главната идея на християнството е да се грижим да ближния!
Целият ни живот е опит да намерим правилния път в лабиринта, да се разминем с повечето от горчивите чаши, които са ни предложени, ако можем да излезем ненакърнени, колкото е възможно, сподели позицията си проф. Мария Шнитер.
Интервюто с проф. Мария Шнитер е в звуковия файл.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..