От коментарите на медиите и разговорите между институциите оставаме с впечатление, че живеем в една много християнска държава, което много щеше да ни зарадва, посочи проф. Шнитер
Според нея на тревожния фон и заплахата от коварния вирус, българите се интересуват предимно, как да не се ограничи достъпът до храмовете. Картинката изглежда измамна, защото и без ограничения в предишните години, храмовете не бяха толкова пълни, с изключение на големите празници. Уточнението е, че посещението, не винаги има ясна връзка със случващото се в църквата. Факт е, че се сещаме да стигнем до църквата едва на края на поста, а не през време на всичките седем седмици, показва повърхностното ниво на общуване с Бога.
Надявам се хората да проявят здрав разум, въпреки отворените храмове. Сигурна съм, че истински вярващите хора ще си спомнят, какво е казал Христос на учениците си: „Когато двама се съберат в мое име, аз ще бъда третият с тях.“ Достатъчно е да сме двама, да помълчим, да помислим, да се помолим, да направим жива нашата домашна църква. Първите християни не са имали изобщо църкви, практикували са своята вяра с риск за живота си, без да излизат от мрака на катакомбите. Истинската вяра, няма нужда от блестящи храмове и масови събирания. Малцина биха се почувствали ограбени, ако се отнеме възможността да отидат в храма. Въпросът е, дали е грях да останем вкъщи, или е грях, ако не останем вкъщи? Отиваме в храма за да спасим собствената си душа, или оставаме вкъщи за да спасим много повече души. Главната идея на християнството е да се грижим да ближния!
Целият ни живот е опит да намерим правилния път в лабиринта, да се разминем с повечето от горчивите чаши, които са ни предложени, ако можем да излезем ненакърнени, колкото е възможно, сподели позицията си проф. Мария Шнитер.
Интервюто с проф. Мария Шнитер е в звуковия файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..