Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризисният фонд е социален, подаваме ръка на артистите

Фондът за подкрепа на независимите пловдивски творци беше създаден почти веднага след обявяване на извънредното положение. Ползвали сме модели на едни от първите фондове в Европа, които се появиха за независими писатели. Това заяви артистичният директор на Фондация „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева.
 

Той цели да подпомогне независими творци от всички сфери на културата, които няма откъде другаде да получат помощ. Помощта е безвъзмездна и се дава за разходи за храна, сметки и лекарства, т.е., за разходи от първа необходимост. Това не е творчески фонд, не е поощрителна награда, не се дава за заслуги. Помощта е еднократна и цели да облекчи положението на някои хора, които са в нужда и упражняват творчески професии.

Куюмджиева уточни, че кандидатите  трябва да попълнят един формуляр, който е взаимстван от документа на независимите писатели в Англия и  който декларира приходите и разходите не само на твореца, но и на неговото семейство. Трябва да опишат в писмо документите, както и една декларация, която на практика, спестява всички законово изискуеми документи за липса на задължения към финансови институции, община, държава, т.н., защото те се изискват по Закона за публичните финанси.  Трябва да приложи още и творческа биография, регистрация като свободна професия и банковата си сметка, за да бъдат приведени средствата по банков път.

 Сега обаче фондът ще бъде спрян, за са се обмисли промяна в правилата, която да бъде разбираема за повечето артисти.

 Ще оставим време, за да може всеки, който има идеи, да приложи своите варианти. Нашето желание е било да се действа бързо, за да могат за бъдат подпомогнати хората точно сега, когато имат нужда.

Корекцията трябва да бъде направена максимално бързо.  След като бъдат внесени промените по всички правила, творците ще имат време около 4,5 дни да се запознаят с тях от страницата на Фондацията.

Този фонд е социален. Досега сме нямали опит в тази посока и бяхме първите, които го предлагат.

Ограничения за кандидатстване няма и всеки би могъл да кандидатства, ако прецени, че има нужда, заяви Куюмджиева.

По думите й, от Фондацията имат желание да се обърнат към бизнеса, за да получат допълнително средства за подкрепа на творците.

Вече има проявен интерес към инициативата под формата на въпроси.

Хората се уплашиха и им се струва, че процедурата е сложна. Желанието ни е да не се идва на място.

За да стигне обаче подкрепата до повече творци, е необходимо да бъде потърсена и допълнителна подкрепа. От Фондацията имаме  желание да се обърнем към бизнеса, за да получим допълнително средства за подкрепа на творците.

Ще  стартираме и кампания за набиране на средства, защото фондът стартира със 100 000 лв, което означава, че парите могат да стигнат само за 100 артисти.

Артистите на Пловдив трябва да продължат да създават изкуство и  това е подадена ръка към тях за подкрепа, заяви още Куюмджиева.

Интервюто е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11