Корона кризата е шанс за музикалния език, който няма нужда от обяснителни фрази, да стигне до всеки, казвя тя.
Идеята се ражда, когато в началото на кризата се прибира в Цюрих, където живее и самоизолира, включително от своето семейство. Но по скайп продължава да води лекционните си курсове със студенти от Моцартеума в Залцбург и университета В Лугано, Италия. Част от студентите й лично преживяват кризата, затворени са в квартирите си, губят близки...
Темата на първия концерт е "Скъпа, Италия!" и сигурно ще остане част от музикалната утеха за един от студентите, който за 10 дни губи трима свои роднини. Психологически тези концерти изиграха и продължават да играят голяма роля, казва Галина Врачева, свирихме за Испания, за Франция...
Тази вечер концертът ще е посветен на българския композитор Парашкев Хаджиев.
Галина Врачева следва при него "Композиция" и споделя, че за нея той е "най- честният и най- хуманен музикант - един български гений, който общуваше с цяла Европа.
Това, което ще направим за мен е удовлетворение за сърцето.
"Концертът през прозореца" тази вечер от 21 часа българско време ще включи импровицация на Владимир Попов- студент на проф. Врачева от Зацбург, а преди това тя и нейният син Серж - Етиен Фрайтаг, също музикант, ще представят теми на Парашкев Хаджиев. Журналисти от Германия и Англия, които са включени в групата, ще получат и повече информация за композитора и неговите произведения, така че тоее е началото на едно представяне пред съвременна
публика, което Парашкев Хаджиев заслужава.
Интервюто с Галина Врачева можете да чуете в прикачения файл.
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..