Месец май 2020 година ще бъде посветен на инициативите, на талантите, на почит към патроните на училищата по инициатива на Министерство на образованието и науката и Красимир Вълчев, министър на образованието и науката.
След решението годината да приключи дистанционно за учениците, това прави невъзможно честването на празниците през май в училище.
Българските образователни институции и по време на пандемия остават верни на своето призвание да възпитават в ценности, родолюбие и духовност поколенията, пишат от Регионалното управление на образованието в Пловдив.
От там призовават при възможност да се организират инициативи, свързани с духовността, родолюбието, ценностите, науките и изкуствата. Събитията могат да се осъществяват и през дейностите по интереси.
Училищата работят и над предизвикателството „Онлайн отворени врати“. Да поканим бизнеса да се включи от дистанция, пишат експертите от образователното управление. Те допълват: Нека бъдем иновативни и направим виртуален празник за 24 май. Да споделим празниците на буквите и радостта от грамотността на първокласниците с повече хора, но от екрана на компютъра, телефона или таблета.
По традиция Хуманитарната гимназия, която носи името на славянските първоучители, поставя началото на 10 май. Тъй като тази година това е неделя, честването ще бъде на 11 май. На тази дата през 1851 г. в някогашното Епархийско училище е поставена националната традиция да се отбелязва тържествено Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
От Хуманитарната гимназия "Свети Свети Кирил и Методий" в Пловдив ще отбележат датата дистанционно, с рецитал, концерт и гирлянд от цветя, който ще бъде занесен на барелфа на Първоучителите от фирма.
Предстои през следващата седмица на 5 май своята 170-годишнина ще отбележи СУ „Христо Г. Данов” в Пловдив.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..