Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди розобера в извънредното положение:

Розопроизводителите са на ръба дали да продължат

4
Снимка: БГНЕС

“В държавата виждаме партньор, който е готов да помогне. Това, което сме коментирали в Консултативния съвет е, че след приключване на кампанията, отчитане на резултатите и оценка на евентуалните загуби, държавата ще търси инструменти, с които да ни подпомогне. Но това не е достатъчно мотивиращо на този етап и не може да убеди хората да излязат на полето и да започнат да работят.” Това каза в предаването “Ден след ден” на Радио Пловдив председателят на Професионалната асоциация на розопрозиводителите Христо Николов по повод започващата след дни кампания по прибиране на розовия цвят у нас.

Най-напред, около Гергьовден, градините ще започнат да се берат край Брацигово, а в района на Карлово - около 12-15-ти май, в зависимост от времето. Заради мерките на социална изолация и дистанция в извънредното положение, обаче, производителите са поставени в тежка ситуация, обясни Николов:

“По отношение на транспортирането на работниците е голямо предизвикателство, защото истината е, че в нашия бранш те пътуват по 15-20 души в един бус, за да стигнат до полетата. В случая няма да може да се използва такъв транспорт, за да отговорим на изискванията. Което от една страна или много ще оскъпи разходите за берачи, което ще направи кампанията безпредметна, или голяма част от полетата ще останат необрани”.

Решение на този проблем може да се търси в наемането на хора от районите на розовите градини, коментира Николов, който сам има розови насаждения в карлвоското село Дъбене. По думите му, обаче, има места, в които няма толкова много работници, колкото са необходими за прибиране на реколтата.

Проблемът с работната ръка е национален, той е в целия сектор растениевъдство. Масово е хора безработни да получават социалн помощи, а няма какво да ги мотивира и стимулира да дойдат на полето. И ние се принуждаваме да караме хора - от 30-40 км е добре. Миналата година имаше случаи и по 200 км да пътуват работници. В района на Карлово имахме огромни групи от берачи, които идваха от Сливен. Ако искаме да приберем реколатта от полето, сме принудени да търсим всякакви варианти.”

Христо Николов очерта и още един проблем – изкупната цена. Той изрази съмнение, че при афишираните на места цени от под 2 лв. на килограм розов цвят, стопаните има смисъл да излязат на полето изобщо. Предвид разходите им по насажденията, според него цени под 2,70 лв. не оправдават риска и работата на полето :

“Всякаква цена под 2,70 - 2,80 лв на килограм не би трявало да е приемлива. Това е нещо, което зависи от нас. Ако ние сме твърди и не подаряваме суровнината си, това е нещо, което може да се отработи и да си коригира.”

Розопроизводителите са в диалог с преработвателните предприятия, за да намерят “златната среда”, допълни още Христо Николов. Но според него вече втора, трета година компромисът е от страна на производителя и той изрази мнение, че браншът е на ръба дали да продължи да работи или да се откаже.

Интервюто с Христо Николов може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58