Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След няколко месеца ще е ясен ефектът от мярката "60/40"

"При всяко положение разхлабването на ограниченията за работа което започва, ще има положително отражение върху заетостта. Заведенията, които отварят, ако са се възползвали от мярката 60 на 40 и са успели да задържат някакъв персонал, ще могат да го включат обратно в работния процес", коментира пред Радио Пловдив Мария Минчева от Българската стопанска камара.

По думите и, не трябва да се забравя, че не могат да се очакват същите обороти и същия мащаб на дейността, каквито са били преди кризата.

"Трудни месеци предстоят за бизнеса, бизнесът го разбира. В зависимост от сектора, в който се оперира, трябва да се възстановят връзките с чуждестранни партньори,  да се задвижат веригите за доставки. Оттам нататък всеки сектор ще се движи различно. Защото ние сме малка и много свързана икономика", коментира Минчева.

Според нея фирми, които разчитат на оборотни средства, за да изплащат заплати, в тази ситуация са пристъпили към съкращения.

"Ние бяхме доста критични на фаза на проектиране на мярката 60 на 40. Вече в етапа на нейното реализиран ни се струва коректно да изчакаме колко работни места действително ще бъдат запазени, ще бъдат ли изпълнени всички критерии, на които работодателите трябва да отговарят, тоест да бъдат внесени осигурителните вноски, да бъдат запазени работните места. И чак след няколко месеца вече ще може да се види ефекта на тази мярка", каза още Мария Минчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57