Резиденцията се намира в центъра на Средните Родопи, където се издига мощната крепост Устра между Джебел и Златоград и е от най-добре запазените средновековни крепости.
Като ръководител на археологическото проучване проф. Овчаров каза, че този извод не е от направени сега археологически разкопки, а е на базата на такива от преди 30 години и сегашното им изследване.
„След дълго търсене заедно с проф. Пламен Павлов и след като миналата година открихме мястото на битката, където е загинал Момчил юнак през 1345г. при крепостта Перитор в днешна Гърция, сега установихме, че мощната крепост Устра, която е в Средните Родопи, е била неговата крепост, като средновековен замък е. „
Откритите находки могат да се видят в Кърджалийския музей и в частния музей в Златоград в Етнографския комплекс.
"Кой е Момчил юнак ?
Българин с бунтовен и авантюристичен дух, който, през 14 век, след като е приел да управлява дадени му от Кантакузин територии в Родопите, завзема и Беломорието.Момчил си присвоява Беломорието и се обявява за независим от византийците владетел."
Проф. Овчаров припомни, че наричаната досега Момчилова крепост е твърде малка, за да се приеме като негова резиденция, а в резултат от направените сега изследвания, със сигурност може да се твърди, че крапостта Устра е била планинската резиденция на Момчил юнак между 1343 г.– 1345г .
Той каза още, че в община Джебел се работи по проект, с който да има по-лесен и удобен достъп до крепостта Устра, която е на 1200 м.надморска височина. А той заедно с проф. Павлов до края на годината ще създадат" карта на княжеството на Момчил юнак, в което се е подвизавал този героичен българин през 14век."
Кампанията е под патронажа на председателя на НС Цвета Караянчева.
2020-та година е обявена за година на „родопския цар“ Момчил юнак, като центърът на честванията е в Златоград.
Интервюто с проф. Николай Овчаров е в звуковия файл.
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Защо едно българско момиче, родено в сърцето на Франция, избира да се върне в родния град на своята майка – Пловдив? Отговорът на този въпрос ни дава историята на Лина Топал и нейното семейство, което от 35 години живее в Париж. Преди четири години Лина решава, че ще учи народно пеене и идва в Пловдив сама. Сега тя е ученичка в 11 клас в НУМТИ..
Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на редица..
Преподавателят в Националната художествена академия доц. Стоян Дечев организира три събития в Смолян, посветени на 1 ноември – Ден на будителите. Днес ще се открие с амостоятелна изложба на Стоян Дечев в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата – Смолян. Тя ще продължи до 15 ноември, откриването е тази вечер от 18:00..
Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати. От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на..