Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат мерките, оставащи след края на извънредното положение

| обновено на 05.05.20 в 10:09

Днес в Народното събрание ще бъде внесен законопроект, с който се регламентират част от нормите, въведени със Закона за извънредното положение, които да продължат да действат след изтичането му на 13 май.  

Министърът на финнасите Владислав Горанов вече обяви, че извънредното положение няма да се удължава.  В тази ситуация обаче не се отменят мерките за борба с коронавируса. 

С предложения от управляващите законопроект се делегират повече права и отговорности на министъра на здравеопазването за мерки  в посока облекчаване или евентуално при преодоляването на рисковете около пандемията, уточни Горанов.  

Продължават да действат и мерките за справяне с икономическата криза – главно програмите на социалното министерство.  

Предлага се и да няма и външно оценяване на 4 и 10 клас. След 13 май се възобновява и пълната работа на съдебната система. 

Частните съдебни изпълнители обаче няма да могат да налагат запори за определен период от време. 

Допълнителни мерки в условията на пандемията ще обсъдят на съвет коалиционните партньори в управлението ГЕРБ и Обединени патриоти.  НФСБ и ВМРО вече внесоха в парламента свои законопроекти за облекчения в туризма и строителния бранш. 

Партньорите ще обсъдят дали строителството по българското Черноморие да продължи до 15 юни, а не както е досега – до 15 май.  

Очаква се да се обсъдят  и законодателните инициативи на ВМРО за подпомагане на  туристическия бранш с предлаганата държавна субсидия за чартърите, ДДС от 5 % в сектор „Туризъм“ и улеснен режим за издаване на виза на чужденците за почивка в България.  

Партията на Красимир Каракачанов поиска по-крайни мерки срещу крадците по време на пандемията, а заедно с НФСБ и за прецизиране на икономическата мярка 60/40. 

Най-оспорван се очаква да бъде въпросът с предложенията за по-ниските данъчни ставки в туристическия сектор, тъй като принципната позиция на ГЕРБ е против въвеждане на диференцирани ставки на ДДС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Голям пожар лумна в стопанската зона на Пазарджик

В една от промишлените зони на Пазарджик е възникнал пожар. Гори цех в стопанска сграда на "Мирянско шосе".  Обектът се намира в района на изхода от гр.Пазарджик по посока за село Мирянци.   На място поетапно са изпратени 4 противопожарни автомобила и автомеханична стълба с огнеборци от районните служби "Пожарна безопасност и..

обновено на 19.02.25 в 18:34

Пловдивчани се преклониха пред Апостола на свободата

С поклонение пред паметника на Васил Левски пловдчани отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола  на свободата.  Церемонията започна с почетна рота и военен духов оркестър. Последваха стихотворенията „Завръщенето на Васил Левски“ и „Безсмъртие“ от Александър Калчев, прочетени от актьора Тодор Дърлянов. В словото си пред..

обновено на 19.02.25 в 17:01

Осъдиха младежи, продавали дрога срещу криптовалута

Двама  18-годишни младежи от Пловдив получиха условни присъди за продажба на наркотици срещу криптовалута. Наказанието им е с тригодишен изпитателен срок и глоба от 2500 лева. Делото срещу двамата дилъри беше гледано по бързата процедура, като признаха вината си и сключиха споразумение с прокуратурата, което беше одобрено от Окръжния съд...

обновено на 19.02.25 в 14:59

В "Тракия" санират осем блока с над 9 млн. лева

8 жилищни блока ще бъдат санирани  в ж. р. „Тракия“ по програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд. По нея за финансиране са одобрени 31 блока в Пловдив, като поръчките за първите 18 вече са в ход.  Новата поръчка е за 9 милиона 204 хиляди лева без ДДС. Ще бъдат санирани блоковете с номера 282, 84, 217, 190, 50, 208, както и..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

Пожар унищожи покрива на къща в с. Милево

Пожар унищожи покрива на къща в село Милево в община Садово. Огънят е възникнал малко след 9.30 часа тази сутрин, а причината е в неизмазан комин .  На място са пристигнали три екипа огнеборци от службите в Садово, но въпреки бързата им реакция, огънят е унищожил покрива на къщата и част от имуществото на втория етаж, съобщават от пожарната в Пловдив...

публикувано на 19.02.25 в 13:16