Как изглеждаме по пътя без извънредност ? Разпознаваме ле се, какво се промени и докъде стигат оценките ни за т.н.“ разхлабване на мерките“, и визията за бъдещото ни време.
Разговор с психиатъра д-р Веселин Герев. Той посочи, че всяко едно ограничение тормози психиката ни.
"В последите 30 години ние живеем свободно, както по отношение на душата, така и на физическото придвижване. Мерките сега започнаха да подклаждат непримиримост към това да сме под "домашен затвор". Мерките обаче за заразата бяха взети навреме. Борба с вируса не може да има, защото той може да дойде от най-неочаквани места при нас. Посоката не трябва да е само борба с вируса, а да се обясни, че всеки трябва да изкара тази инфекция, за да паднат страховете.", каза още д-р Герев.
По думите му пораженията от вируса ще минат и заминат, но страхът от заразата ще остане година, година и половина.
"Важно е да можем да рационализираме страха, така че да не е в основата на нашето съзнание. Преживявали сме далеч по-опасни инфекции, но така или иначе страхът ни беше и медийно насаден. Малко или много преекспонира се този процес, но месец и половина това продължава. Веднъж задействана такава реакция остава като атомен взрив в психиката. Никой не обръща внимание на психичното здраве от този щаб, тоест обръща се внимание на физическите белези. Духът обаче е водещ и всяко едно претоварване води до натрупване на напрежение и безпокойство. Съответно напрежението снижава нашия имунитет", поясни психиатърът. Според него успокоението ще дойде, когато се види, че хората които управляват ситуацията наистина разбират как да я управляват. "Засега страх виждам и у тях." обобщи д-р Герев.
"Откакто започна пандемията, страхът премина през няколко фази, в началото беше страхът от заболяването и смъртта, после започна да се трансформира в страх от това, дали ще може да си плащаме сметките, ще има ли работа, а сега сме във време на блуждаещ страх."
"На хората препоръчвам да регулират денононщните си ритми по съответние ред, например 8 часа сън, 8 часа натоварване и 8 часа свободно време. Важно е да има задължително добър сън, за да се съхрани по този начин психиката."
Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..
В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..
За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..
Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия? Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..