Двама джудисти и студентка по медицина започнаха работа като доброволци в инфекциозното отделение на областната болница в Пазарджик. Там освен пациентите с коронавирус има и заразени медици, а лечебното заведение се оформи като най-голямото огнище на заразата в региона.
Спортистите са от местния клуб по джудо "Кодокан" - 43-годишният Ангел Тонов от Пазарджик, който е работил с години в чужбина и 30-годишният треньор Иван Вакарелски от Белово, който се занимава и с пчеларство. Двамата ще работят като санитари.
Като болногледачка в отделението добровoлно ще работи и 24-годишната Мартина Шопова от Ветрен, която шеста година учи медицина във Варна и била на стаж в отделението като медицинска сестра.
След първото си дежурство Иван Вакарелски се включи в следобедната програма програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, за да опише своите впечатления и разкаже за атмосферата в отделението, в което се лекуват над 10 пациенти с Ковид -19.
В устата на вълка не е лесно, каза Вакарелски след приключвнето на първата си смяна като санитар от 7 до 13 часа. По думите му дисциплината е на много високо ниво, но усещането е, че нещо лошо дебне в атмосферата. Записва се за доброволец още в самото начало, но днес е първата му среща с пациентите и помага на лекарите за лечението им.
Пациентите са по-уплашени, отколкото ние и се опитваме се да им вдъхнем надежда, допълни доброволецът. Смята, че ако не направи нищо, коронавирусът ще дойде при него и стигнал до решението да го изненада като сам отиде в епицентъра на заразата.
Сега разбирам колко сериозна е ситуацията, а болестта не подбира по пол, възраст и религия и не мога да стоя и да чакам, каза още Вакарелски. Ние сме спортисти, подготвени сме и ще издържим, категоричен е той и допълни, че трябва да сме отговорни и дисциплинирани, а не да мислим за дребните проблеми. От утре влиза доброволно под карантина за един месец в отделението.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...