Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За коректна представителна извадка трябват над 2000 теста

„Изненадващ  в изследването се оказа относителният  оптимизъм в столицата, при условие, че  заразяването точно там е най-силно.   Изненадващо е и това, че моментът на финала в главите на хората бива отлаган с времето. Предполагали са, че кризата ще приключи след няколко месеца през март, а сега отново казват, че ще приключи след „няколко месеца“. А тези месеци вече са зад гърба ни“, заяви  Чавдар Найденов от социологическа агенция "АФИС", осъществила онлайн изследване на влиянието на "Извънредното положение" върху доходите и нагласите на българите..

Той  подчерта, че в големите градове настроението на хората е сравнително по-добро, отколкото   в малките населени места. Мерките там също се спазват, както и в големите.

По думите на найденов, с изненада за самите тях, хората са установили, че финансовото им състояние не е чак толкова лошо, колкото са очаквали два месеца след началото на ози период. Въпреки че мнозина са открили, че са с драстично намаление на дохода си, впоследствие са установили, че и разходите им също търпят ограничение.

В началото на периода тези, които са заявявали, че могат да издържат само месец, са били 31%. Сега същата категория са 26%, независимо, че се е очквало  да бъдат много повече. Като причина Найденов предположи, че роля са изиграли предлаганите от държавата мерки за подкрепа на бизнеса. „Но и най-добрите батерии все някога свършват, заяви Найденов.

"Странно и неочаквано обаче е, че с всяка драстична промяна може да се свикне и при положение, че и самата власт не знае докога ще продължи това положение, хората свикват с нещо, което ще продължи дълго време. Самата власт не знае и не може да обясни колко дълго ще продължи това. Реално не знаем и какво е заразяването на хората в страната".

Найденов посочи, че след  направено национално тестиране в Испания е установено, че само 4% от населението  са носители на вируса. „Това означава, че са безкрайно далеч от насищането, при което могат да се върнат към нормален живот. У нас е още по-малко заразяването и ние сме още по-далече от т.н. „плато“. Дали ще се преживява всеки сезон като грип, все още не знаем къде сме,“, заяви социологът.

Той бе категоричен, че една национална представителна извадка, каквато стартира в Пловдив, макар и много минимална, ще даде някаква представа, независимо че обхваща само 500 граждани и „е орязана до кокал“.

„Между това, дали са 10% заразените или 1%, има голяма разлика в мерките, които би трябвало да бъдат предприети“.

Найденов бе категоричен, че при условие, че у нас правят около 1000 теста дневно, представителната извадка за страната би трябвало да обхване между 1000 и 2000  граждани.

„Да се вземе решение за осъществяване на извадъчно тестиране на населението в страната с коректна научна национално представителна извадка, обхващаща между 1 500 и 2 500 българи“, заяви още Чавдар Найденов.

Интервюто чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28