„Съвсем разбираемо, хората искат да се върнат на работа и към нормалния начин на живот и отварянето на детските градини и училищата е много важен момент и за икономиката, и за цялото общество. Малко над 60% от анкетираните заявяват, че отварянето на детските градини е в пряка зависимост с тяхното лично връщане на работа.“ Това заяви заместник-кметът с ресор „Образование“ Стехан Стоянов.
Той подчерта, че решението за отварянето им не е лесно и то зависи от Националния оперативен щаб. Новини по темата могат да се очакват до две седмици. Дори и да бъдат отворени обаче детските градини, това ще става поетапно и няма да бъде във вида, който всички помнят от преди два месеца.
Стоянов коментира, че всички разпореждания на НОЩ ще бъдат съобразени с възможностите и условията в общината, но и че всичко, което се коментира засега, е предпоследно.
По думите му, в общината е създадена организация по график за поддръжката на училищните сгради, а през последния месец усилията са насочени към дворовете на училищата. Днес предстои да бъде обявена и поредната мярка в общинската образователна програма, която е насочена към дворовете на общинските детски градини.
Стоянов бе категоричен, че не очаква проблем с местата в детските градини. След първото класиране, което остави 441 деца извън градините, ще бъде обявено и второ и трето класиране. За второто класиране отворените места ще бъдат над 700.
„Не очаквам проблеми, особено за първа и втора група. Ще предложим на Пловдивския ОбС увеличаване на броя на групите, но не с повече от 30 деца, което е един от големите успехи на Пловдив, в сравнение с другите големи градове“.
Стоянов уточни още, че през седмицата се е състояло обсъждане с кметовете за местата, където е възможно да бъдат разширени и построени нови детски градини. А в район „Централен“ предстои да бъдат открити през новата учебна година след основен ремонт ЦДГ „Снежанка“ и ЦДГ „Перуника“ Те отварят вратите си за над 200 деца.
Интервюто – от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..