„Не мисля, че е напълно изненадващо, защото то отразява някои обективни процеси и тревоги, които държавата вместо да ги реши с нормалните си средства, сега прибягва до един изненадващ начин – през някаква нова държавна петролна компания. Има реални проблеми, но изглежда, че винаги се намира някакво решение, което озадачава“, това заяви в интервю за Радио Пловдив анализаторът Илиян Василев, който коментира идеята на Министерството на финансите за създаване на държавно предприятие „Държавна петролна компания“.
Той е категоричен, че създаването на държавни бензиностанции няма да доведе до незабавен фискален ефект.
Когато един олигарх иска да вземе един бизнес, но той не е достатъчно добре от публична гледна точка да го направи директно, се използва като междинна стъпка държавата, която се намесва. И уж от името на държавата се купува, през държавна компания нещо, след което на по-следващ етап то преминава в съответни държавни ръце. По същия начин беше отнет и бизнеса на Васил Божков. Ако си спомняте, историята беше не че някой искаше да му вземе бизнеса, а защото държавната компания трябва да остане монопол. И по същия начин сега, доколкото е абсолютно нереалистично, дори бих казал, че е фейк новина, манипулация остра, че за една година нещо може да се направи. Да не говорим, че това действие, което днес министър Горанов озвучи, ние всички знаем, че не може да има незабавен фискален ефект. Други са стъпките, които трябва да се предприемат, но правителството упорито отказва да ги предприеме. И вместо реални, практични и в рамките на съществуващите пълномощия и капацитет дейности, нас ни занимават сега със словесни фойерверки. Това не е измислено вчера и днес. Днес се пуска заради нуждата на министър Горанов да говорим затова, а не за есемесите на Божков, така си мисля поне, каза още Василев.
Цялото интервю с Илиян Василев можете да чуете в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..