"Памет за Маестро ДиКиро" - така се нарича виртуалната изложба, с която Пловдив почита паметта на емблематичния художник Димитър Киров.
С експозицията, организирана от ОИ „Старинен Пловдив“, който съхранява голяма част от платната, пластиките и мозайките на знаковия художник, се отбелязва 85-тата година от неговото рождение. Така се спазва и трядицията на рождения ден на ДиКиро да бъде представяна негова изложба.
Виртуалната изложба може да бъде видяна в социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм.
Димитър Николов Киров, известен още като ДиКиро, е роден в Истанбул, но в живота му присъстват още два световни града - Париж и Пловдив.
Димитър Киров е знаково име за групата на пловдивските художници през 60-те години заедно с Георги Божилов - Слона, Енчо Пиронков и Йоан Левиев.
Негови картини и мозайки има в множество български музеи и галерии, както и в Национална галерия в Дрезден, Германия,Ермитажа в Санкт Петербург, Чешка национална галерия и Музея на съвременното изкуство, Фукуяма, Япония.
Димитър Киров - ДиКиро е удостоен с десетки национални и международни отличия.
След смъртта му през 2008-ма година големият художник получи своя галерия в Старинен Пловдив. Творчеството на Димитър Киров е представено с постоянна експозиция в бившата база на СБХ, къща Стамболиян. Експозицията, подредена от съпругата на ДиКиро Русалия Кирова, включва 85 живописни платна и мозайки.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А, Хермес, 2024. Павел Вежинов. Улица..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.