"Памет за Маестро ДиКиро" - така се нарича виртуалната изложба, с която Пловдив почита паметта на емблематичния художник Димитър Киров.
С експозицията, организирана от ОИ „Старинен Пловдив“, който съхранява голяма част от платната, пластиките и мозайките на знаковия художник, се отбелязва 85-тата година от неговото рождение. Така се спазва и трядицията на рождения ден на ДиКиро да бъде представяна негова изложба.
Виртуалната изложба може да бъде видяна в социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм.
Димитър Николов Киров, известен още като ДиКиро, е роден в Истанбул, но в живота му присъстват още два световни града - Париж и Пловдив.
Димитър Киров е знаково име за групата на пловдивските художници през 60-те години заедно с Георги Божилов - Слона, Енчо Пиронков и Йоан Левиев.
Негови картини и мозайки има в множество български музеи и галерии, както и в Национална галерия в Дрезден, Германия,Ермитажа в Санкт Петербург, Чешка национална галерия и Музея на съвременното изкуство, Фукуяма, Япония.
Димитър Киров - ДиКиро е удостоен с десетки национални и международни отличия.
След смъртта му през 2008-ма година големият художник получи своя галерия в Старинен Пловдив. Творчеството на Димитър Киров е представено с постоянна експозиция в бившата база на СБХ, къща Стамболиян. Експозицията, подредена от съпругата на ДиКиро Русалия Кирова, включва 85 живописни платна и мозайки.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..