По ръба на новите паметни писания на Васил Божков, атаките към властта и връзките на бизнеса и политиката - разговор с политическия психолог проф. Антоанета Христова. С нея коментираме и реакцията на обществото към борбата с Ковид-19 и оценките към управлението в изнънредната обстановка.
Проф. Христова отбеляза, че българинът много бързо се адаптира към ситуацията с епидемията от коронавирус.
"Например, когато се чуват по-притеснени хора, или ни споделят близки наши хора, че се тревожни, то оценката им е също част от картината на обществото. Ние, психолозите имаме поглед, който е за обществото като генерална тенденция, и той е за много бърза адаптация на повечето хора, много положителни черти проявихме в този период, за съжаление в последните дни малко повече отпуснахме мерките. Надявам се, че и вирусът ще се отслаби и това няма да се отрази негативно на резултатите за заразените. Има е една друга част от хората, които са онези, които са по-чувстиветелни и нестабилнш, на които този вирус им донесе изостряне на състоянието. При тях са зачестили случаите на търсене на психологическа помощ."
За атаките на Васил Божков по интернет: "Много грозна е тази история, която се разигра пред очите на цялата държава. Тя борави със символи в историята на България, като Левски и отбора, който носи името му, и той е част от вечното дерби при футболното първенство. Синият цвят освен това е свързан с демократичността. Футболът открай време е средство да се политизира живота в България. Няма никаква грижа от Божков към отбора, а целта му е справяне със собствените проблеми."
Проф. Антоанета Христова обясни, че у нас и в момента има пренебрегвани сектори и специалности, сред които част от лекарите, както и реформа в здравната система, също и учените, в ръцете, на които е бъдещата ваксина, както и културата.
"В цялата тази картина - дебатът, който е приоритетен и смислен, говорейки за Божков и този вид блато на човешките взаимоотношения, ние си губим центъра, смисъла, губим тази нова страница, която ни се налага да отгърнем."
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..