Фактите: в Пловдив, в града на художниците, за годината , когато беше и ЕСК, в раздела Изобразително изкуство, беше обявена ЕДНА номинация. А постъпилите предложения са били ТРИ, като едното е с двама отделни вносители. Емил Миразчиев художник, куратор и член на Комисията по изобразително изкуство, заяви в интервю за Радио Пловдив, че Комсията е допуснала за номиниране само предложението за авторска изложба / Ангел Герджиков, галерия "Възраждане"/ , но не и другите предложения, защото те са били за кураторски проекти. Коментира и други аспекти на приза.
Проф.д-р Галина Лардева изкуствовед и зам.ректор на АМТИИ, е съкуратор заедно с Радост Коцева от галерия U.PARK за изложбата "Необозримо за Коло К." в Градска художествена галерия, за която има две предложения,и която не достига до номинация.
„Проблемът идва според мен от прочита на този статут и че хората от Комисията очевидно не са били запознати с него, при положение, че си поканен да оценяваш по този статут/ чл.11 /
Според някои от членовете на Комисията, изложбите, които трябва да се наградят, трябва да са само на самостоятелни творци, но не и на проекти. Нещо, което е изумителен факт, защото в цял свят се работи на кураторски принцип и много художници правят изложби с куратор. „
Проф. Лардева каза, че не вижда проблем в един раздел да се включат и двата вида събития и разделението на категории е излишно.
Професионалната общност знае, кое е яркото събитие и какъв е приносът за културата на Пловдив. Бурята в чаша вода е въпрос на пофесионалния поглед на журито.
Специално в раздела „Изобразително изкуство“ тази година има казус. Считам, че основният казус е компетентността на журито, относно статута на наградите. „
Какво е обяснението, че в годината, когато Пловдив е Европейска столица на културата има само четири номинации? Случиха се толкова много изложби и други проекти ?
„Това е изключително жалко и показателно за неглижирането и имиджа на наградите. Също за инерцията и нехайството на институциите, галериите и публиката. Например в сценичните изкуства такъв проблем няма.“
Проф. Лардева уточни, че номинацията за кураторство на изложбата „Необозримо за Кольо К.“ е на пловдивския художник Станимир Видев. Медиен партьор е БНТ-2.
„ Изложбата е реализирана в залите на ГХГ, като самата галерия не прави нито едно предложение. Дружеството на провдивските художници няма предложения. В същото време хора от тези институции са в журито, което е доста въпросно. „
Продължават разговорите около статута на наградите „Пловдив“, но проблемът е в хората и комисиите, техните компетенции и лични отношения. Изложбана „Необозримо за Кольо К.“ е безспорният факт за изминалата година, на най- обичаното пловдивско име в областта на изобразителното изкуство. Организаторите са направили всичко възможно неговото име да продължи да живее в най- яркия си вариант."
Цялото интервю с проф.д-р Галина Лардева е в звуковия файл.
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр., 6А,..
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..