България ще получи 11,7 милиарда евро , ако бъде одобренo предложението на Еврокмисията за седемгодишната рамка на ЕС. Предложеният седемгодишен бюджет е от 1,85 трилиона евро, като 750 млрд. евро са за фонда за възстановяване от пандемията. Оказва се, че България ще получи много повече, отколкото трябва да плати.
"Ако това стане факт, ще е чудесно! Какво по-добро от това? Това е ярка демонстрация на европейската солидарност. Богатите страни ще платят масрафа на бедните. Ще вземем втората по големина помощ след Хърватия, но всичко още изглежда като нероден Петко", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев. По думите му се очакват сериозни и тежки преговори и повече конкретика. Планът трябва да бъде одобрен от Европейския парламент и Европейския съвет през юли, а след това предстои ратификация от всички страни.
"Очаквам проблеми от богатите страни, които трябва да плащат много повече, отколкото ще получат, но сегашният модел ни устройва много добре, тъй като сме втори след Хърватия. Вноските, които даваме са 0,4 % от брутния национален доход на Европейския съюз - това дава България и затова ще плаща толкова малко", каза още Радев.
Според него днешната икономика е стабилна и има излишък от 1 млрд. и 600 милиона излишък в края на април, но трябва да се отклоняваме от актуализацията на бюджета.
Муравей Радев определи идеята за държавна петролна компания е изначално сбъркана.
"Във веригата на петролопроизводството има три звена - производство, данъчен склад и безниностанции. Много по-лесно е държавата да прекъсне тази верига и да се реши въпроса с хегемонията на един играч", коментира още бившият финансов министър като сравни ситуацията с фубболен мач, по време на който съдийската колегия влиза на терена.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
„И аз съм българин, каквото има да става – да става“. Това са думите на губернатора на Източна Румелия Гаврил Кръстевич, котато е арестуван от четниците съединисти и им предава без всякаква съпротива ключовете на администрацията. Още преди това обаче, предупреден, че се готви преврат, той отказва да вземе превантивни мерки и..
Жалба срещу новия формат на НВО за VII клас внесе в Административен съд - София град пловдивският адвокат Снежана Стефанова, родител на седмокласник за учебната 2025/2026 година. Тя атакува Заповед № РД09-2073 на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно..
Над 300 деца от Пловдив и областта се включват в благотворителния концерт-спектакъл на Деси Добрева „Гиздава“. Градът под тепетата бие всички други по талантливи подрастващи, които ще участват в него. Спектакълът е подкрепен от Нешка Робева, българска състезателка, по-късно треньор по художествена гимнастика и хореограф. На сцената на..
Захари Стоянов – един от строителите на съвременна България, прекарва две години в Пловдив за да подготви този най-български акт – Съединението - разчупил оковите на несправедливия за нас Берлински конгрес, който разцепи България на поне две части. Апостол на двата велики родни подвига – Априлското въстание и Съединението, Захари Стоянов ни..
Националните въпросителни за новия политически сезон търсят отговори, защото на 3 септември депутатите се връщат в зала. Какви са всички важни акценти за предстоящото развитие на партийните колаборации? Според политолога доц. Иво Инджов вчерашната визита на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен идва в момент, когато..