Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката с фалшивите новини трябва да продължи

Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС


Предложените промени в Закона за радио и телевизия бяха отхвърлени на комисия, но това не означава, че няма да влязат в зала и че ние няма да продължим да се борим за тях. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди, депутат от „Обединени патриоти“. Народните представители от групата внесоха два законопроекта за промени - единият предвижда въвеждането на квоти за българска музика в радио- и телевизионните програми, а другият предлага мерки срещу дезинформацията в интернет.

„Искахме да се въведе определена квота, която да гарантира, че в ефира накоято и да е българска телевизия или българско радио ще звучи определено време българска музика. Защото смятаме, че има много качествено съдържание, което не успява сега да стигне до ефир“, коментира Сиди. Той подчерта, че колегите му от дригути политически сили са възразили срещу думата „квота“.

Вторият проект за промени с Закона за радиото и телевизията е внесен от Александър Сиди и негови колеги от групата. В него се предвижда регистрация в СЕМ на сайтовете и платформите.

„Спиране разпространението на фалшивите новини е битка на ВМРО от 3 години. Опитваме се да спрем разпространението на бруталните фалшиви новини, които понякога са смехотворни, но друг път водят до много тежки послествия. Получихме критика как искаме да налагаме цензура. Аз наистина съм изумен от усещането и отношението на хората към тези въпроси. Понякога дори имам странното усещане, че хората искат да бъдат дезинформирани и да четат глупости. Наистина не го разбирам. Първо искам да кажа - няма как по никакъв начин да бъде спиран профил във фейсбук по този закон. Това, което ние посикахме е да бъде спиран достъпа до сайтове, без значение какви са те, защото те не са медии. Това са сайтове, които написани от някой в тип „блок“, в които се пишат тотални глупости. И там няма никакво лице за контакт и никой който може да носи отговорност за думите си. Ние поискахме е да бъде спиран достъпа на тези сайтове, когато няма лице за контакт и не можеш да защитиш по никакъв начин себе си от посегателствата на такъв тип фалшиви новини“, коментира Сиди.

Той определи като абсурдни твърденията, че така ще се наложи цензура.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56