Изложбата „Изкуствата на Тибет” се организира съвместно от Община Карлово и Историческия музей. Тя е собственост на Исторически музей -Димитровград и е експонирана на втория етаж на музея в Карлово.
В продължение на няколко месеца жителите и гостите на града ще могат да се насладят на екзотичните предмети и да се докоснат до религията, културата и бита на Тибет.
Изложбата включва повече от 100 старинни предмета, свързани с бита, религията и културата на Тибет. Един от най-интересните експонати в нея е масивна култова пагода - бодхи, от будистки манастир, инкрустирана в миналото с тюркоази, корали, ахати и други скъпоценни камъни.
Мистиката на Изтока намира отражение в маските на демони и пазители на богатства, символ на тибетския будизъм. Представени са и т.нар. ленти сутра, които и сега са задължителен елемент от декора на будистките манастири. Интерес представляват т.нар. танки. "Танка" на тибетски език е цветен бродиран или рисуван свитък от плат, коприна или хартия и представлява вид картина, характерна за тибетската култура.
Експозицията представя също ювелирното изкуство на старите тибетски майстори на бижута. Сребърните накити са инкрустирани пищно с вградено злато, корали и раковини. Далечната и непозната култура на древните народи от Тибет намира сходства с българските традиции. Изложбата показва предмети, близки до бита на старите българи. Известни са теориите, че нашата прародина води началото си от високопланинските земи в Азия.
Сред най-интересните експонати в изложбата е масивна култова пагода (ступа) от будистки манастир, инкрустирана в миналото с тюркоази, корали, ахати и други скъпоценни камъни. Друг интересен експонат е "Колелото на Дхарма". През 2011 г.,извънредния и пълномощен посланик на Китайската народна република в България подарява изложбата на Историческия музей в Димитровград.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..