Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можеше да се комуникира с престилка, а не - с униформа

| обновено на 05.06.20 в 16:43


„Очаквах премиерът да не пропусне възможността да ни благодари, защото представям 15 членове на Медицинския експертен съвет и над 60 консултанти  и наши сътрудници от цяла България. Ние се появихме във важен момент за цялата държава  и работихме безкористно.“ Това заяви председателят на Националния медицински щаб и професор по белодробни болести Коста Костов.

„ Ако пропускът на премиера да благодари на тези над 60 експерти, е неумишлен, това е пропуск за свършеното от нас. Но ако той  е умишлен, може да бъде приет и като комплимент, че премиерът ни е сърдит“.  Като възможна причина за за това  проф. Костов назова оттеглянето на Медицинския съвет от медийни изяви, проф. Костов изтъкна решението си медицинският съвет да се оттегли  от медийни изяви с цел  експертите да се съсредоточат върху конкретната си работа и върху пациентите и да не се дава повод  за конфронтация.

По думите на проф. Костов,  МС е изработил препоръки, които биха могли да бъдат използвани за борбата с коронавируса и в конкертика - за всяка друга епидемия, която би могла да избухне в бъдеще.  Той  потвърди, че общопрактикуващите лекари са действали в съответствие с препоръките на изработения от медицинския съвет алгоритъм и при непрекъсната комуникация помежду си.

 „Ако погледнете какво се случва сега в света и каква огромна част от информацията се подлага на критика, се оказва, че това, което се случва по време на тази пандемия, не се е случвало никога. Десетки лекари от цял свят изразиха  съмнение за обективността на данните.“

Според  проф. Костов, препоръките на медицинския съвет в нито един момент  не са претърпели ретроградна редакция, тъй като екипът на съвета не е допуснал нито един медикамент или комбинация, недоказали своята ефективност, да бъдат препоръчвани за терапия. Използвани са били само  базираните на сериозни научни доказателства.  

 Медицинският щаб е давал само съвети, а процесът на управление на кризата е бил задача на НОЩ.

„По отношение на етиката с пациентите обаче бе допусната голяма грешка.  Начинът, по който се комуникираше с българското общество, беше изключително пренатегнат, можеше да се комуникира не с униформа, а с престилка. По един милосърден начин трябва да се дава шанс, защото пациентите търсят упование. Дисциплината беше необходима , за да се даде време на системата да се подготви, но натиснахме твърде много педала и твърде много хора допуснаха психологическо натоварване“.

Проф. Костов предположи, че  ако има втора върна на заразата, тя няма да е толкова тежка в България.

 „Това не трябва да ни успокоява и затова препоръчвам да се спазват ограниченията на обществени места, физическата дистанция, задължително в лечебните заведения да се носят маски, както и на места, където има много хора  не е зле да се носи маска“.

Проф. Костов  уточни, че в Университетската болница „Св.Анна“ предстои наблюдение на болните от пулмолози, кардиолози, невролози и инфекционисти. 

"Вероятно пораженията при тези, които са претърпели предишни заболявания и имат някаква патология, ще бъде по-голям. Не повече от 1 до 3 пациента на сто от тези, които са се заразили, ще имат някаква степен на увреждания", подчерта още проф. Костов.

Интервюто чуйте от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56