Общинският съвет в Пещера се обяви против провеждането на референдум въпреки легитимно събраните над 2 хиляди 500 граждански подписа. Жителите на общината искаха да заявят позицията си с референдум относно изграждането на депо за съхраняване на опасни промишлени отпадъци на територията на общината.
Предложението, внесено от кмета на Пещера Йордан Младенов, бе подкрепено само с 4 гласа. Срещу провеждането на референдума гласуваха 15 общински съветници с мотив, че Общинският съвет няма компетенцията да се произнася по този въпрос.
От гражданския инициативния комитет са категорични, че ще обжалват решението:
"Ние сме го избрали, но в един момент се оказа, че те не го заслужават това доверие. Това е вододайната зона на Брацигово. Не може такова депо да се прави там, във вододайна зона", казват граждани.
В подписка жителите на община Брацигово също се обявяват против изграждането на депо за опасни промишлени отпадъци.
Златка Цвеева от Инициативния комитет коментира пред Радио Пловдив, че 15-те съветници са гласували против, въпреки даваните по- рано предизборни обещания и лозунги, че ще се вслушат в исканията на хората и необходимостта от чиста околна среда. Според нея директорът на РИОСВ – Пазарджик Костадин Гешев, вместо да защитава обществения интерес, се е превърнал в адвокат на „едно предприятие“.
Лидерът на ГЕРБ – Пещера и депутат Десислава Костадинова заяви в интервю за Радио Пловдив, че от самото начало са били против провеждането на референдума, защото не е в компетенциите на местния парламент и в този смисъл подобно решение ще бъде незаконосъобразно. По думите й, това е причината съветници и от други политически сили да отхвърлят искането за референдума.
„Нямаме основание да се притесняваме за околната среда, ако всички разрешителни за инсталацията и депото са издадени. Смятам, че има институции и експертни, които трябва да се произнесат дали едно производство е вредно или не.
Костадинова добави, че ако въпросите в референдума бъдат зададени законосъобразно, след една година Инициативният комитет може да внесе искането отново.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..