Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Небет тепе и Източната порта стават археологически атракции

Те ще са част от уникален туристически маршрут

Над  6 милиона лева са отпуснати по програмата „Региони в растеж” за културна инфраструктура за проекта на община Пловдив  „По крепостните стени на Филипопол”. В него са включени обектите Небет тепе и Източната порта. Това съобщи кметът Здравко Димитров. 

Община Пловдив се включва със съфинансиране от 2 350 000 лева.  Кметът припомни, че “сагата с Небет тепе започна от 2010г., два пъти се изпуска финансиране, сега сме одобрени, получихме вчера документа".

Предстои последно обществено обсъждане  по съфинансиренето на 17 юни,  съгласуване с  НИНКН на техническото задание, след това ще се обяви  конкурс на инженеринг.

„Дейностите, които ще се провеждат са консервация и  реставрация, няма да има  бутафория“, подчерта кметът Димитров.

Източната порта, известна още като акропола на Пловдив,  ще се затвари заради мащабни реставрационни и консервационни дейности . Тя е проучена на 90 процента, там предстоят археологически проучвания. Има очакване да бъде открита и Триумфалната арка на император Адриан.

 „Това  ще затвори движението между улица „Мушанов“ и кръговото движение“, каза кметът на район Централен Георги Стаменов.

Крайната цел е да се създаде уникален туристически маршрут, който да започва от Източната порта  да завършва на Небет тепе, не само с национално, но и със световно значение.

Екипът, работил  по проекта  “По крепостните стени на Филипопол“,  включва и зам.- кметовете Анести Тимчев и Пламен Панов, кметът на район "Централен"  и директора на ОИ "Старинен Пловдив" Богомил Грозев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изключителен интерес към експозициите на ГХГ-Пловдив

Повече от 2100 посетители са разгледали изложбите в Градска художествена галерия в Пловдив по време на Европейската нощ на музеите. Постоянните експозиции и временните изложби са видени тази нощ от пловдивчани и гости на града – поотделно и семейно с децата им, за да ги срещат с българското изобразително изкуство.  Над 1200 души са посетили..

обновено на 19.05.24 в 17:32

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10