Световни оперни имена ще се включат в тазгодишното издание на Opera Open.
„Успяхме да спазим едно от водещите събития от културния живот на Пловдив, независимо от пандемията от коронавирус“, това заяви пловдивският кмет Здравко Димитров, който подчерта, че за провеждането на фестивала са отпуснати 140 000 лева от бюджета на община Пловдив.
Примата Райна Кабаиванска лично ще присъства, за да отбележи 20-годишен юбилей на своя международен майсторски клас в НБУ и да представи италианската звезда Витория Йое.
Звездната пловдивчанка Соня Йончева, която покори сцените на Метрополитън опера, Кралската опера Ковънт Гардън, Ла Скала, Баварската опера, Берлинската опера, Виенската и Парижката ще изнесе оперна Гала с оркестъра на Опера Пловдив за първи път на Античния театър на 25 август.
Сред тазгодишните участници са още мецесопраното Мариана Пенчева, с дългогодишна кариера в най-големите европейски оперни театри, а също и Кирил Манолов.
Директорът на Държавна опера - Пловдив Нина Найденова подчерта, че програмата включва 12 събития, които ще започнат през юли и ще продължат до началото на сепетмври месец.
„На тази програма могат да завидят много български оперни театри и градове, защото в Пловдив ще дойдат най-големите“, коментира Нина Найденова.
Откриването е със спектакъла „Вратите на съня“, в който ще участва Камен Чанев.
„Нарекохме го „Вратите на съня“, защото си даваме сметка, че това, което ни се случва може да е сън, може да не е сън, дали е действителност, дали е кошмар, дали ни дава нови посоки. Музиката е от бароковата до съвременната. Участва цялата трупа на Държавна опера-Пловдив и ще се използва запазената марка на Opera Open – обърнатат гледна точка, тоест – артистите ще са намястото на публиката“, разкри Нина Найденова.
В програмата е включен и проект с театъра, който е озаглавен „Понякога ще идвам в съня ти...Поетите и музиката“. Предвидени са още концерти, оперетни спектакли и балет.
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..