Културен център "Тракарт" организира за осма година Международен фестивал „Дни на тракийската култура“ от 25 до 30 юни 2020 г.
Тази вечер от 19.00 часа на Римския стадион е официалното откриване на фестивала с концерт. В програмата участват Вокален ансамбъл „Светоглас“, Китарен Ансамбъл „Академика“, „Родопа пее“ с Анджелика-Гая Меркова, Васил Игнатов, Стефан Маринов, Костадин Петров.
Зона "Култура" в звуковия файл може да чуете Жорж Трак, инициатор и творец - той разказва за дните за слово и музика.
В програмата участват 8-годишната Анджелика-Гая Меркова, коятоизпълнява родопски песни. Тя работи с вокалния педагог проф. д-р Светла Станилова и е лауреат на множество конкурси.
Участват още Васил Игнатов-гайда, Стефан Маринов-вокал, Костадин Петров-гайда.
Фестивалната програма обхваща две направления – Музика и Слово, представени от Научна конференция “Божественото знание на Древна Тракия” и концерти, изложби, излъчване на филми, срещи, четения.
На 27 и 28 юни 2020 г. в Културен център „Тракарт“ се провежда Научна конференция на тема “Божественото знание на Древна Тракия” в коятоучастват изтъкнати учени траколози и културолози – проф. Валерия Фол, проф. Иван Маразов, проф. Ваня Лозанова, проф. Добрин Денев, доц. Веселина Вачкова и др.
Акценти в програмата на фестивала са:
· Изложба „Човек, култура, природа. Древна Тракия и Средновековна България.“ - Институт за балканистика с Център по тракология към БАН;
· Изложба „Средновековни български символи“ – Институт на свободните изследователи „Хистерион“;
· Филмите „Изгубеният град на синтите“ и „Мистериалната режисура”- които се ще се представят на публиката, са на Цветан Симеонов - журналист, сценарист и режисьор, автор на повече от 50 документални филма. Част от тях са отличени с GrandPrix на престижни международни форуми. Филмите ще бъдат прожектирани в Културен център „Тракарт“ и Район „Западен“ към Община Пловдив;
· Камерен Концерт - Красимира Паурова-цигулка и Надежда Кузманова-пиано, с участието на Стефания Иванова-цигулка;
· Среща с г-жа Таня Доганова Христова - основател и дългогодишен диригент на Камерен ансамбъл “Йоан Кукузел” и прожекция на филма “Ангелогластният”.
· Тракийски приказки – четене на приказки, подходящо за деца над 5 г.
· Литературен конкурс „Наследници на траките“ - в последния ден на фестивала „Дни на тракийската култура“ 2020 на 30 юни от 18.00 ч. ще бъдат връчени призовете от обявения преди три месеца литературен конкурс „Наследници на траките“.
Международният фестивал „Дни на тракийската култура“ 2020 е част от Календара на културните събития на Община Пловдив и способства за по-обстойно представяне на тракийското наследство и сродни до него култури, създава и укрепва мостове за бъдещи съвместни научни и културни дейности.
Проектът се осъществява с подкрепата на Община Пловдив, с любезното съдействие на Район Западен, и на Радио Пловдив.
Входът за всички събития е свободен.
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..