„Президентът на Сърбия Вучич се държи по-скоро като говорител на полицията и оправда използването на сълзотворен газ срещу протестиращите в името на защитата на парламента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив анализаторът от Института по Балканистика към БАН Бисер Банчев.
Според него протестът, избухнал срещу връщането на полицейския час заради коронавируса, има и политически основи. „Протестът се дължи и от натрупаната от лятото на 2012 година умора от управлението в Сърбия. Недоловните бяха свързани с т. нар. „градски опозиция“ в Белград“ – счита Банчев.
„За Сърбия зад понятието протест не винаги се вписва думата „мирен“. И все пак ОССЕ призна проведените през юни парламентарни избори“ – смята Банчев, който е убеден, че протестът в западната ни съседка е и политически.
Заразените от коронавирус в Сърбия към днешна дата са 16 719, като починалите само през последното денонощие са 13. Това принуди Вучич да обяви полицейски час за предстоящия уикенд, което бе повод и за избухването на протеста в Белград.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..