„Добър протест“. Така политологът Деян Кюранов определи протестите на недоволните от управлението на ГЕРБ граждани на 16 юли.
По думите му, излезлите на улицата не са „обществеността“, а - малко хора, които са много възмутени и тяхното възмущение идва от отвращението от това, което се случва. „Ако през 2013 г. протестите бяха на възмущението, сега са – на отвращението“.
Кюранов подчерта, че под „малко“ разбира количеството им като електорат, защото, ако се стигне до избори, въпросът е колко ще бъдат тези, които ще гласуват срещу Правителството. Протестът все пак расте.
В сравнение с всички протести досега има и нови неща. Организацията на протеста с цел да не се допускат провокации, е много по-добра и „ никога досега не се е виждало толкова работа в това отношение, вкл. и успешна“.
„И преди сме виждали да се развяват цветя, но досега не сме чували полицай да благодари, че е имало хора от протеста, които са бранели полицията от организираните хулиганчета.“ Той е категоричен, че може да се говори за порастване културата на протеста и от двете стани.
Властта в момента се чувства слаба. Налице е разнобой в посланията на управляващите към хората. Объркването „горе“ е пълно. „Явно, след толкова години не могат да удържат хората, заради техните лъжи и зулуми“.
ГЕРБ в момента е объркан и властта излъчва противоречиви послания. Оставането на управляващите на тези позиции съвсем не зависи от тях, а от хората. "Това, че те са решили, че ще останат на власт до пролетта, а техен проблем."
Коалиционните партньори са се подплашили и всеки дърпа на своята страна. „Струва ми се, че всички са се качили в една каруца и тя се е затътрузила по нанадолнището и – право в реката“.
Кюранов бе категоричен, протестът, който бе пропрезидентски през първите два дни, много бързо е успял да премине към общополитически, продемократичен протест с цел справедливост и истина в медиите. „Тази еволюция беше много важна и в този смисъл, съм съгласен с Радев – да, това е морален протест“, заяви още политологът Деян Кюранов.
Сегашното време е време за раждане на лидери, но дали ще се родят те, това предстои да разберем.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..