Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски пари се отпускат с условия и строг контрол

Икономистът Пламен Данаилов уточни, че за България от парите определини от ЕС на стойност 650 милиарда ще получим 6.2 милиарда под формата на грантове и 4.5 милиарда евро като заеми. Останалите пари до 29 миарда евро са част от моногогодишната финансова рамка, която се договаря за всеки 6 годишен период от бюджета на ЕС. Има отделени 1.1 милиарда, които са за справедлив преход към зелена енергия. Поставя се въпросът за националните приоритети, какво искаме да постигнем през средващите 10-15 години в икономиката на държавата? Последните два предходни периода показват, че нямаме добри показатели по инвестиране на европейските средства.

„Не съм оптимист, че ще успеем всичките 29 милиарда да вложим, да постигнем значими резултати за цялата икономика. В първия програмен период България инвестира едва 42% от средствата, а в периода до 2020 г. сме под 50%. Проектите, които трябва да разработим, да представим и защитим пред ЕК ще се дублират. Ние трябва да убедим, че ще наваксаме изоставането от средноевропейските нива. Всички проекти трябва да бъдат одобрени с квалифицирано мнозинство от тези 29 човека, които разрешават разпределението на средствата. Това са държавните глави на 27-те страни членки, плюс председателите на ЕК и ЕС. Всяка държава може да изрази съмнения за ефективното харчене и инвестиране на европейските средства. Фондът за възстановяване трябва да бъде защитен, а проектите да се представят за одобрение не по-късно от началото на 2021 година. От фонда 70 % ще бъдат отпуснати през първите две години, а останалите до 2023-та.“  

Пламен Данаилов каза, че след 31 декември 2023-та година пари по тези фондове няма да бъдат отпускани.

Интервюто с Пламен Данаилов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34