Най-много средства – 72 340 лв. са за Вила-музей „Ал. Стамболийски“ в село Славовица. Те са предназначени за консервационно-реставрационни и ремонтни дейности на къщата, построена през 1922 година като вила на Александър Стамболийски, тогава министър председател на България.
18 208 лв. – ще получи Къща „Хиндлиян“ в Старинен Пловдив. Те са поискани за аварийни работи в интериора й.
За проучване, проектиране на консервация и реставрация, основен ремонт, реконструкция и възстановяване на Метох „Св. Георги“ в Асеновград Бачковският манастир ще получи 43 440 лв.
А на Историческия музей в Пазарджик ще се осигурят 35 820 лв. за изготвяне на проект за консервация и експониране на селищната могила Юнаците край едноименното село.
Одобрените исканията за целева финансова подкрепа в пловдивско и пазарджишко са част от 100-те одобрени национални проекта, които се финансират по програма „Опазване на недвижимното културно наследство“.
Пред Радио Пловдив Богомил Грозев, директор на институт Старинен Пловдив, каза че сумата е малка част от поисканите общо близо 100 000 лева.
„Целият проект, по който сме кандидатствали, включва възстановяване на линеарни изписвания и повреди в живописния слой на огиринални стенописи в хайетите на първия и втория етаж в различните стаи, на тавана включително. Трябва да получим отговор от министерството, за да видим конкретно кое е оставено като задача”, каза Грозев. Той призна, че очевидно става дума за сериозно орязване на поисканата сума.
Богомил Грозев добави, че готвените възстановителни работи по къщите са доста обемни и положително ще се ангажират и външни специалисти, извън реставраторите на Старинен Пловдив.
„Трябва да имаме предвид също, че сега е сезонът за извършване на такива ремонти-дори и когато говорим за изписване във вътрешните части на къщата. Защото в друг сезон се получава температурна разлика-навън студено, вътре топло и тогава не може да се работи”.
Богомил Грозев припомни, че и за възстановяването на Синята къща са получили отказ за средства от Министерството на културата. Къщата, по думите му, се нуждае от спешен ремонт и укрепване.
Пловдивски учени, творци и общественици получиха престижни награди на Министерството н акултурата послучай Деня на народните будители. С Награда „Златен век“ – огърлие и грамота за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност е отличен деректорът на Археологическия мудей доц. д-р..
Млад шофьор загина при катастрофа в ранните часове на деня между карловското село Васил Левски и град Баня. В полицията бил получен сигнал, че лек автомобил „Киа“ е излязъл извън пътното платно, блъснал се е в дърво и се е преобърнал. Пристигналите на място екипи на Пътна полиция и Спешна помощ само констатирали смъртта на водача – 28-годишен..
Четири дни след рестарта на обществената поръчка за продължаване на ремонта на Голямоконарско шосе нова жалба оспорва процедурата, която трябваше да приключи на 4-ти ноември. В Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е образувано производство по искането на Алианс билдинг груп срещу сроковете за подаване на оферти за участие в подновената..
ВМЗ – Сопот е с нов директор. На поста се връща Иван Гецов, като сменя Иван Стоенчев, който е подал оставка. Не са ясни мотивите за рокадата. Смяната в ръководството е била съобщена вчера следобед на служителите и работниците. Инж. Стоенчев заемаше ръководния пост на най-голямото предприятие от военнопромишления комплекс няколко пъти, като..
Висока остава среднодвевната концентрация на фини прахови в района на Катуница вследствие на пожара на депото за утайки. Последните данни на мобилната станция на РИОСВ, разположена в селото, от вчера показват 87 милиграма на кубичен метър, при норма от 50 милиграма. Станциите в ж.р „Тракия“ и „Каменица“ отчитат, че концентрациятата е паднала до..