"Страната ни може да има офис в Брюксел за наука, научни изследвания и иновации". Това съобщи в Пловдив доц. Евгени Евгениев от Постоянното представителство на страната ни към ЕС в сектор „Наука“. По думите му, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев подкрепя тази идея. „Днес съм тук, за да чуем и мнението на вече печелили и потенциални кандидати за проекти – хора от науката и бизнеса“, каза пред Радио Пловдив доц. Евгениев.
Темата ще бъде обсъдена с участниците в работния семинар „Политики и финансиране за научни изследвания и иновации в ЕС в периода 2021-2027 година и позициониртането на България,“ който се домакинства от пловдивския Медицински университет.
Ректорът му проф. д-р Мариана Мурджева коментира, че биха подкрепили създаването на такъв офис. А съветникът на министъра на образованието и науката проф. Костадин Костадинов е категоричен, че ако сега не се направи, утре ще бъде моментът.
„Ние без този офис няма как да се справим. Имаме 1% участие във всички проекти на ЕС на програма „Хоризонт“. Но нашето участие като пари е само 0,26. И това е нашият проблем – че нямаме представителство на учените в Брюксел“, обясни проф. Костадинов.
Програмата „Хоризонт 2020“, която е най-конкурентната в света, приключва в края на тази година. По нея български проекти са усвоили общо 123 милиона евро главно за комуникационни и информационни технологии и биотехнологии. От началото на януари ще може да се кандидатства с проекти за наука и иновации за следващия 7 годишен период по „Хоризонт Европа“.
Шансовете за българските учени и бизнес са по-добри, според Евгениев, защото вече е договорен фиксиран бюджет от 3,3% от цялата програма за страните от Източна Европа плюс Португалия, Малта, Кипър и Гърция, което е 2,5 пъти повече от вече изтичащата програма.
Още по темата може да чуете в репортажа в звуковия файл.
Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Проверката на чекиран багаж – три пътнически сака, е извършена с рентген. Във всяка от чантите са били поставени по две машини за чай. След разглобяване на машините е установено, че в..
Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на МП Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Това е настанено при щателна проверка, включително с рентген, на чекиран багаж – три пътнически сака на български гражданин, пътуващ за Лондон. Във всяка от чанти бяха добавени по две..
Община Пловдив обяви обществени поръчки за санирането на 18 жилищни сгради в „Южен“ и „Източен“. Финансирането е по програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд. Стойността на поръчката за район „Източен“ е 18 740 105 лева, а за район „Южен“ – 12 418 981 лева, като цените са без ДДС. Крайният срок за подаване на документи е 19..
Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври миналата година Министерството на отбраната е поканило фирмите, а за първи път от обявяването на първата строителна..
Нови по-високи такси за модернизирания плувен комплекс „Младост“ гласуваха на сесията днес пловдивските съветници. Увеличението е с между 25 и 50% спрямо таксите в стария плувен басейн. То е съобразено с обновената база, която отговаря на всички европейски изисквания. Актуализацията на цените бе направена преди откриването на басейна в края на..