Според него гражданското неподчинение означава, че отказват да спазват част от правилата. Това е легитимен отговор на голямото нарушение на правопорядъка и Конституцията от страна на властите. Ситуацията е до някъде сходна с онова извънредно положение, с което свикнахме да живеем. Определени права бяха ограничени, уж в интерес на човешкия живот и здравето.
Адвокат Екимджиев заяви своята позиция, че: „Комфортът ни на предвижване и общественият ред може да са смутени на дребно, но това се прави с цел да бъде възстановен конституционният ред, който години наред брутално се мачка от гл. прокурор, от премиер и Министерски съвет. Това е ситуация, при която, негово величество народът излиза на улиците и отказва да действа по писаните правила, чрез свои представители във властта, в Народното събрание. Директно заявява своята височайша воля на суверена, който според член първи на Конституцията управлява тази държава, защото цялата власт произтича от народа.“
По думите на адвокат Екимджиев, хората казаха ,че ще покажат огледално отказвайки да спазват някои дребни правила, как изглежда управлението, което години наред мачка Конституцията и волята на суверена. Затова отказват да спазват правилата, както управляващите не спазват легитимните очаквания за почтеност, за управление в интерес на обществото. От юридическа, морална и политическа гледна точка, този тип гражданско неподчинение е оправдано, допустимо и дори защитавано от държавата. Това трябва да бъде до момента, в който има насилствени действия. Става дума за непровокираното насилие, защото по стар милиционерски обичай се изпращат провокатори, които целят да повишат напрежението. Само да се стигне до някакъв, макар и формален акт на агресия, тогава разтурват това напълно легитимно събитие, каквото са митингите, протестите и окупациите.
Блокадата на „Орлов мост“ по-скоро нарушава комфорта на придвижване, но в името на голяма политическа цел. Няма доказани актове на непровокирано насилие. Затова държавата, ако е правова трябва да толерира такъв тип протести, които дори формално да нарушават Закона за движение по пътищата и някои разпоредби на Закона за местното самоуправление и местната администрация, защото целят възстановяване на Конституцията в България.
„Нарушението на Закона по пътищата се прави в името на упражняване на конституционно право, тогава това не е неправомерно деяние. Друг е въпросът, че малко от съдиите са независими , или незапознати с тези правни принципи идващи от правото на ЕС и от Конвенцията за хравата на човека. Все пак се надявам на независимост и ерудиция в нашите магистрати, колкото и рядко да се среща в комбинация“, каза още адвокат Михаил Екимджиев.
Съдът в Страсбург казва, че правото на събиране и изразяване на политическо мнение са с най-висок интензитет на защита от Европейската конвенция за правата на човека. В две свои решения – срещу Унгария и Турция, съдът в Страсбург посочва, че при подобни политически протести държавата следва да толерира действия, причиняващи смущения в автомобилния трафик и на обществения ред, стига те да не са съпроводени с насилие. Какво толкова се смущава в свободата на движение, когато Орлов мост за 10-15 минути може да бъде заобиколен“ и допълни, че това не е смущаване на свободата на движение, а „смущаване на комфорта на движение“.
Дори българският съд е приел в 3 свои решения, че хвърлянето на домати и яйца е допустима проява на изразяване на политическо мнение. "
Интервюто с адвокат Михаил Екимджиев е в звуковия файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..