През последните пет години Пловдив откри една от своите най-големи забележителности. На Епископската базилика на Филипопол работиха екипи от археолози, архитекти, реставратори. Средствата за експонирането, близо 16 млн. лева поделиха фондация „Америка за България“ и община Пловдив.
2 000 кв. метра мозайки, капители, основи, надписи, колонади - днес всичко е подредено за откриването, за което все още няма точна дата.
Два етажа, два пласта от най-големия християнски храм открит по нашите земи, отредени от миналото на древния Филипопол. 100 птици, Изворът на живота, паунът като знак за райските места са експонирани в залите.
Епископската Базилика, датирана от IV-VI век скоро ще може да се разглежда от пловдивчани и гостите на града ни. Всеки последен четвъртък на месеца дори и безплатно.
Олтарът на храма е уникален, до него са стигали за молитва и поклонение не само духовниците, но и християните. Предполага се, че тук е имало положени мощи на светец. Има открити некрополи. Има и по-стара сграда от Базиликата, която също може да се разгледа в центъра на първия етаж. Там археолозите от екипа на Жени Танкова документираха, че става въпрос за находки от II-III век. Предполага се, че са основите на античен храм.
Днес екипите са доволни от свършената работа през последните пет години.
Ръководителят на екипа реставратори доц. Елена Кантарева-Дечева съобщи, че реставрацията е приключила през юли, и била приета от Министерството на културата. Очаква се в близките дни да бъде издаден Акт 16 на целия обект.
ОИ "Старинен Пловдив" ще стопинисва Епископската базилика на Филипопол. Тук ще работят 20 души.
снимки: Радио Пловдив и Епископска базилика на Филипопол / Bishop's Basilica of Philippopolis
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка Тотева..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..