„Преди да се стигне до консенсус на политическо равнище на базата на определен брой депутати, които ще гласуват за нова Конституция, трябва да има обществен консенсус, по-широк обществен дебат за необходимостта от нова Конституция. Става въпрос за устойчивост на конституционния ред, който е в основата на конституционната държава“. Това подчерта депутатът от Седмото ВНС и председател на УС на Института за социология „Иван Хаджийски“ проф. Петър-Емил Митев.
По думите му, обезпокоителен е фактът, че въпросът за приемането на нова Конституция се включва в дневния ред по силата на конюнктурни съображения.
„При наличието на политическа криза се дава решение чрез въвличане на страната в конституционна криза ва банк. Това е опасна игра, която не е в полза на обществото“.
Декларацията от инициираната от лидера на БСП среща на депутатите от Седмото ВНС, приело настоящата Конституция на Република България, има морално значение, което тежи с аргументи.
В настоящия опит за дебат по въпросите на Конституцията има две страни – тактическа, с опита на министър-председателя на спечели време за намиране на изход в една губеща ситуация, и стратегическа, тъй като промените, предлагани в новия проект за Конституция, съдържат възможности за налагане на авторитарни тенденции в политическия живот на страната, продчерта проф. Митев.
„Философията на Конституцията е заложена в Преамбюла - България е демократична, социална и правова държава. Този преамбюл не може да бъде премахнат“, бе категоричен проф. Митев.
Коституцията е успяла да докаже своята жизнеспособност и да регламентира трансфера на властта. Това означава, че тя е демократична и функционираща през годините, получила международно признание, бе категоричен проф. Петър Емил Митев.
Според него, оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов е израз на политическата криза в страната.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..