Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имало ли е пристанище в разкрития град до Юнаците

Преди 7000 г. там е живяла високо развита цивилизация, а селището е най-старото открито в Европа досега

В края на август стартираха новите проучвания на селищна могила Юнаците край Пазарджик. Това съобщи за Радио Пловдив ръководителят на разкопките доц. д-р Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. 

Средствата, които са над 28 000 лева, идват по целева финансова подкрепа от Министерството на културата. Още 4 обекта в страната получиха пълно финансиране.

Археолозите проучват най-ранния град в Европа от каменно-медната епоха до 4200 г. пр. Христа. Той е бил на територия от 100 дка и се предполага, че населението е имало вътрешно пристанище с плавателни съдове. Там и днес минава река Тополница.

През това лято на Юнаците се доказа, че селището от халколитната епоха е имало много по-голяма площ от могилата. Проучват се още две сгради, двуетажни, с червена боя по стените. 

Досега са открити 168 находки, сред които орнаментирани костени и глинени антропоморфни фигурки, зооморфни глинени фигурки (една от тях е на птица с две глави, украсена с червена боя), накити от средиземноморските миди спондилус, инструменти от мед, камък, кост. 

Сред откритото има и ценни фигурки от глина или кост на Великата майка богиня, също рогови брадви, съдове и десетки грънчарски находки.

През 2020 година това са вторите разкопки на селищната могила, първите бяха финансирани от Регионалния исторически музей-Пазарджик.

Какви са мащабите на обекта – повече от интервюто на Живка Танчева с доц. Явор Бояджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Георги Б. Геров преминава "Отвъд спирка "Съвършена"

В края на 2024 година излезе дебютният роман на Георги Б. Геров. Той избра да го нарече „Отвъд спирка „Съвършена“ .  Жанет 45 отчете през декември, че това е едно от най-търсените им заглавия на Коледния панаир на книгата в НДК. На 19 март 2025 г. в София предстои премиера на романа, в книжарница „Гринуич“. Редактор на книгата е Николай..

публикувано на 12.02.25 в 09:00

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историософия"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04