Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкрепа от Пловдив за българска читалня в Западните покрайнини

4
Акцията в двора на Читалище "Възраждане"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

128 тома книги на съвременни български автори,сред които на много пловдивски писатели, както и 1335 лева, събрани в Пловдив през лятото, вече са в сръбското село Грознатовци, останало извън пределите на България по силата на Ньоския договор през 1919 година. Дарението подкрепя акцията на наши сънародници там да превърнат старо българско училище в културен център с първата читателска сбирка на български език. 

Благотврителната инициатива, подета от пловдвиската поетеса Елена Диварова, продължава, споделя тя: „Надяваме се с колеги от училище „Любен Каравелов“ да направим един благотворителен концерт наесен, ако позволяват условията. Но и неформални срещи с прятели, по-камерни литеаратурни срещи са също възможност да се срещаме и да събираме книги и пари за каузата“.

По думите на Диварова, освен покрива на бившето училище, чийто ремонт, според нея, вече е започнал, в момента се работи по изготвяне на официален проект за цялостния му ремонт. В него участва пловдивски архитект.

„Много е вънуващо, че Пловдив се включва в подкрепата за една шепа българи в Западните покрайнини. Защото ние тук змаем как се живее заедно –знаем не от векове, от хилядолетия знаем какво е да си по-малък етнос, да си малцинство. И може би затова така широк отклик за кратко време се получи.“

Пловдивската поетеса напомни, че училището в Грознатовци е строено през 1910 година и в него дълго са учили български деца, но отдавна то не функционира като такова. Книгите, изпратени от Пловдив са били приети топло, а емоциите покрай тях са започнали още с изпращането на списъка със заглавията им.

Продължавайки акцията, Елена Диварова не вижда финала й, защото по думите й, в идеята й да се подкрепи българския дух, има нещо много пловдивско: „Така, както в Пловдив се подкрепяме всички заедно и се наричаме пловдивчани, за да бъдем човечество, трябва всеки да знае своя род и език“.

Цялото интервю с Елена Диварова е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Галаспектакъл в НДК за половин век на ансамбъл "Тракия"

Фолклорен ансамбъл "Тракия" ще отбележи 50-годишния си юбилей с галаспектакъл в зала 1 на НДК в София тази вечер. Под мотото „50 години емоция“ музикантите, танцьорите и певците на ансамбъла ще представят 20 от най-емблематичните произведения от репертоара на формацията.  Специални гости на галаконцерта в София ще са хор „Мистерията на българските..

публикувано на 20.10.24 в 08:25

В "Срещите" - какво свърши за 21 г. Сдружение "Свети Димитър"

На днешния ден преди 21 г се създаде сдружението "Свети Димитър" в Пловдив, уникално като идея и единствено като статут. Какво свършиха Димитровците за 21 години? И защо сдружението се скачва с другото ни битие като опозиция?  Гост на "Срещите" - инж. Димитър Георгиев, инициатор и председател на сдружение" Свети Димитър". Чуйте цялото предаване в..

обновено на 19.10.24 в 10:17

Отбелязват 25 години от поредицата "Умно село"

25-та годишнина от създаването на поредицата „Умно село“ ще бъде отбелязана в Галерия „Червеното пони“ в Стария град. Събитието включва прожекция на 20-минутен филм, премиера на дилогията "Моите хора" и среща със специалните гости – актьорът Стефан Мавродиев и продуцентите Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов.   В две поредни..

обновено на 18.10.24 в 06:58

Панчо Панчев представя книга за Маноле

Премиера на книгата на Панчо Панчев „Маноле. От траките до наши дни“ ще се състои тази вечер в читалище „Шалом“ в Пловдив. Настоящото издание е резултат от многогодишно проучване на историята и бита в родното село на автора Маноле. Придружено е от интересен снимков материал и прецизно подбрани данни за икономическия, обществения и културния..

публикувано на 18.10.24 в 06:51

Илия Йончев открива изложба "Като дъжда на Маркес"

Изложба живопис на Илия Йончев се открива днес в пловдивската галерия „UPARK“. Художникът е нарекъл експозицията си „Като дъжда на Маркес“. „ В един от малкото дни, в които валеше през последните месеци, почувствах, че както навън мирише на дъжд, така и картините ми са наситени с дъжд и мъгла. И усетих, че рисувам по-леко в..

публикувано на 18.10.24 в 06:32