Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителят лекува душата на детето

„15 септември е ден, който се помни от всички първокласници до края на живота. Майка ми беше учителка, самият аз съм завършил ПУ „Паисий Хилендарски“ като неосъществен педагог в класната стая, сега се опитвам в класното общество да се самовъзпитавам и възпитавам и обучавам, за мене 15 септември е свят празник“, заяви писателят Румен Леонидов.

Той посочи, че в момента фокусът на празника не е „на фокус“. Вместо само вълнение от първия учебен ден и първото прекрачване на прага, има ужас, неразбирателство и вълнение у родителите най-вече, и не се знае как това би се пренесло във времето.

„Всичко това е изпитание и много родители са готови да стачкуват. Не зная какво още трябва да се случи, за да се схване от хората, че в момента има една световна война. В нея ги няма онези условия, които досега ги е имало човечеството през последните 20,30,70 години“.  

По думите на Леонидов, всичко е различно, разместено е и всякакви хленчения и оправдания трябва да отидат на заден план. На децата трябва да се внуши, че е налице нов световен ред. Налице са  нови условия, към които всички трябва да се приспособим.

Паниката обаче е излишна,  новата учебна година трябва да започне с маски и  скафандри и да се молим този етап да премине по-бързо.

Родителите трябва да си помогнат с повече разум и с по-малко паника.

Леонидов бе категоричен, че за да не се получи хаос, трябва да се спазват правилата, препоръчани от лекарите.

„Ако ние не обичаме държавниците си, поне трябва да обичаме лекарите.

Учителят е по-важен от лекарите, защото той лекува душата, грижи се за възпитанието на душата на детето.

„Изостанахме в уважението си към учителите и те изостанаха в по-голямата си част от задължението си на учители като възпитатели. Ето защо от детската година децата трябва да се възпитават в съпричастност, в етика“.

Повече – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21