Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в ИК подкопават доверието в изборния процес

В Народното събрание днес се гледат промени в Изборния кодекс. Сред предложенията на ГЕРБ са  смесена система на избор на депутати във Велико народно събрание-мажоритарна и пропорционална, както и смесено гласуване-с хартиени бюлетини и машинно, в секциите, в които са регистрирани над 300 души избиратели. Това са сложни промени, с които се бърза-е една от критиките към тези предложения. 

В предаването "Ден след ден" Антоанета Цонева от Демократична България и експерт по изборен процес, коментира  повдението на депутатите от правната комисия, които не ги допуснаха да изкажат позиция, като арогантно, израз на страх и  желание да се калибрират изборните правила така, че да работят за тези, които ги предлагат и приемат. 

Антоанета Цонева каза още, че предлаганите промени не решават проблемите – не предлага истински избирателен регистър и дистанционно гласуване, за да има регион „Чужбина“. Тя припомни минали изборни кампании, в които  там, където се гласува и на хартия, и с машина над 40%  от протоколите са били сгрешени, като при това не са отразени преференциите. 

"Комбинацията от двата модела е безумие".

 В разговора експертът оспори и аргумента, че част от избирателите се затрудняват да гласуват с машини. Според нея ако е така, то вина има шестгодишното забавяне и тупане на топката, с което този метод се отлага и вината е на управляващите. Българските избиратели не трябва да се подценяват и да се обиждат, призова тя.

По думите й "сега се създава преднамерен хаос, тревожност и неувереност и в крайна сметка се подкопава доверието в изборния процес. Промяната на правилата в последния момент е политическа корупция и е абсолютно арогантно действие"

Няма и компетентна изборна администрация, критикува Антоанета Цонева. Виждате каква криза изпитва ГЕРБ да представи кандитура за председател на ЦИК“. По думите й никой не иска да поеме „този горещ картоф“ заради напрежението между правителството и комисията.

Целия разговор можете да чуете в прокачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10