Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в ИК не предлагат подобрения, но хабят ресурс

„Най-същественият проблем  в промените на изборното законодателство е, че те се извършват не въз основа на експертни оценки, а  въз основа на политически сметки и желание на политическите партии, които разполагат с известно мнозинство в даден Парламент, да променият правилата на играта, които считат, че могат да ги облагодетелстват“. Това подчерта програмният директор на "Прозрачност без граници" Ваня Нушева.

По думите й, изводът, който  се налага от дискусията по темата за изборите и от гласуването в Парламента, е че сме свидетели на подобен подход, а той не може да гарантира по-добра организация и прозрачност на изборите.

Драмата с машинното гласуване  ще настъпи по време на изборния процес, когато в  секциите бъдат инсталирани вече не 3 000 машини, както е било през 2019 г., а – 10 000 и голяма част от секционните комисии ще бъдат принудени да работят с два масива от информация – и с машинните гласове, и с хартиените.

Необходимо е  да има  яснота коя от двете технолигии да изберем, защото става въпрос и за технология на гласуване, и за технология на преброяване на резултатите. "Няма смисъл от въвеждане на машини тогава, когато се прилагат едновременно с тях и хартиени бюлетини.  В края на изобрния ден се оказва, че секционните комисии мятат на ръка с химикал резултатите от машините и резултатите от хартиеното гласуване. Това предполага същото, което сме виждали досега. Не правим никакви съществени подобрения в изборния процес и това е големият проблем, защото се изразходва голяма обществена енергия".

Нушева подчерта още, че начинът, по който се въвежда мажоритарното гласуване, също крие рискове и създава основание за противоконституционност. Като аргумент, тя подчерта, че българските избиратели в чужбина няма да имат право да гласуват за мажоритарни кандидати. "Недопустимо е българските избиратели в страната да разполагат  с два гласа за кандидат в едномандатен и в многомандатен район, а в чужбина – само с един за гласуване в многомандатен".

Нушева  нарече „изключително некоректен“ подхода при  формиране на многомандатните райони да се използват стари данни, а при едномандатните райони - актуални данни от статистиката. Това би довело до ощетяване на големите градове като София, Пловдив, Варна и т.н. , в които през последните години са текли процеси на миграция на населението.

Недопустимо от гледна точка на международните стандарти е, еголеми промени в избирателната система, в границите на избирателните райони  да се правят  една година преди избори. "Ние виждаме  решение, което предлага тогава, когато кандидатите вече са ясни на партиите и са вече регистрирани, да не знаят какви са границите на избирателните райони. Това е абсурдно решение!" 

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03