Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в ИК не предлагат подобрения, но хабят ресурс

„Най-същественият проблем  в промените на изборното законодателство е, че те се извършват не въз основа на експертни оценки, а  въз основа на политически сметки и желание на политическите партии, които разполагат с известно мнозинство в даден Парламент, да променият правилата на играта, които считат, че могат да ги облагодетелстват“. Това подчерта програмният директор на "Прозрачност без граници" Ваня Нушева.

По думите й, изводът, който  се налага от дискусията по темата за изборите и от гласуването в Парламента, е че сме свидетели на подобен подход, а той не може да гарантира по-добра организация и прозрачност на изборите.

Драмата с машинното гласуване  ще настъпи по време на изборния процес, когато в  секциите бъдат инсталирани вече не 3 000 машини, както е било през 2019 г., а – 10 000 и голяма част от секционните комисии ще бъдат принудени да работят с два масива от информация – и с машинните гласове, и с хартиените.

Необходимо е  да има  яснота коя от двете технолигии да изберем, защото става въпрос и за технология на гласуване, и за технология на преброяване на резултатите. "Няма смисъл от въвеждане на машини тогава, когато се прилагат едновременно с тях и хартиени бюлетини.  В края на изобрния ден се оказва, че секционните комисии мятат на ръка с химикал резултатите от машините и резултатите от хартиеното гласуване. Това предполага същото, което сме виждали досега. Не правим никакви съществени подобрения в изборния процес и това е големият проблем, защото се изразходва голяма обществена енергия".

Нушева подчерта още, че начинът, по който се въвежда мажоритарното гласуване, също крие рискове и създава основание за противоконституционност. Като аргумент, тя подчерта, че българските избиратели в чужбина няма да имат право да гласуват за мажоритарни кандидати. "Недопустимо е българските избиратели в страната да разполагат  с два гласа за кандидат в едномандатен и в многомандатен район, а в чужбина – само с един за гласуване в многомандатен".

Нушева  нарече „изключително некоректен“ подхода при  формиране на многомандатните райони да се използват стари данни, а при едномандатните райони - актуални данни от статистиката. Това би довело до ощетяване на големите градове като София, Пловдив, Варна и т.н. , в които през последните години са текли процеси на миграция на населението.

Недопустимо от гледна точка на международните стандарти е, еголеми промени в избирателната система, в границите на избирателните райони  да се правят  една година преди избори. "Ние виждаме  решение, което предлага тогава, когато кандидатите вече са ясни на партиите и са вече регистрирани, да не знаят какви са границите на избирателните райони. Това е абсурдно решение!" 

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58