В пловдивската галерия "Аспект" беше открита поредната изложба на Илия Желев. "Като основен автор на галерията, той всяка година представя новите си картини първо в при нас, преди те да поемат своя път из големите европейски изложбени зали. Тази година изборът на дата не е случаен, защото точно преди 15 години през септември отвори врати галерия "Аспект" и първата самостоятелна изложба беше именно на Илия", пояснява галеристката Олга Петрова.
"Доста неща се промениха оттогава: сменихме залата си, сменяха се служители, художници идваха и си отиваха, но тези, които останаха, изградиха облика и авторитета на галерията и направиха така, че днес да се радваме на много почитатели и верни клиенти. Затова и в сложната ситуация, в която ни постави пандемията, избрах, без много шум, именно с петнадесетата изложба на Илия да отбележим петнадесетата годишнина на "Аспект".
В настоящата експозиция присъстват картини и от двете направления, по които художникът работи през последните години – класическите живописни платна си партнират чудесно с колажните му творби, още повече, че разчупеното пространство на галерията дава идеална възможност за това. Представени са двадесетина от най-новите произведения на Илия Желев, разнообразни както по формат, така и като сюжет, но всички те обединени от яркия вибриращ колорит, така характерен за неговата живопис.
Картинита на Илия Желев ще бъдат изложени в "Аспект" до 6 октомври.
Илия Желев е роден на 20 юли 1961 г. в град Пловдив. Завършва Художествена гимназия в гр. Смолян и специалност „Живопис“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. За кратко работи като учител в Училището по приложни изкуства в Трявна, след което е художник на свободна практика. Живее и работи в Пловдив.
През годините Илия Желев е реализирал десетки самостоятелни изложби в страната и чужбина, като е особено популярен в Германия, Австрия и Швейцария. Негови картини са собственост на частни колекции в България, Германия, Австрия, Швейцария, Франция, САЩ, Канада, Нова Зеландия , Великобритания, Турция.
Илия Желев работи в сферата на абстрактната живопис със свой собствен разпознаваем стил. В творчеството си е силно повлиян от една страна от българския фолклор, а от друга от класическото модерно европейско изкуство.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..